Interepelaciju o radu Vlade vezano za zaštitu potrošača od izravnog utjecaja rastućih cijena energenata, koju je pokrenuo Most, a potpisalo je 16 zastupnika, Vlada je odbila.
- Po pitanju stanja energenata u Hrvatskoj, zalihe su sigurne, a dobavni pravci nisu ugroženi niti prekinuti i to velikim dijelom zahvaljujući izgrađenom terminalu za ukapljeni prirodni plin na otoku Krku - naglasila je na početku obrazloženja državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva Nataša Mikuš Žigman.
'Vlada je donijela paket mjera, koji stupa na snagu sutra'
Podsjetila je kako je Vlada u veljači donijela paket mjera za ublažavanje udara na građane i gospodarstvo uslijed rasta cijena energenata i svega ostalog, vrijedan 4,8 milijardi kuna, a koji stupa na snagu sutra.
- Po pitanju smanjivanja energetskog siromaštva, Vlada je 9. ožujka usvojila akte kojima će se omogućiti korištenje sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, i to odluku o subvencioniranju dijela krajnje cijene opskrbe plinom za kupce kategorije kućanstvo i poduzeća, koja imaju godišnju potrošnju do 10 gWh, kao i zaključak o ublažavanju porasta cijene plina i sprječavanju izloženosti građana energetskom siromaštvu. Nadalje, usvojena i odluka o provedbi mjera za smanjenje utjecaja porasta cijene energenata na pružatelje socijalnih usluga - navela je državna tajnica.
U tijeku je izrada plana razvoja geotermalnih potencijala Hrvatske, a Agencija za ugljikovodike će, dodala je, sukladno Nacionalnom planu oporavka i otpornosti biti zadužena za provedbu šest geotermalnih projekata za što je predviđen iznos od 225 milijuna kuna.
- Dodatno se planira i 25 milijuna eura iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija za korištenje geotermalne energije u toplinarstvu - rekla je.
Vezano za nuklearnu elektranu Krško, Mikuš Žigman je istaknula kako Vlada podržava sve aktivnosti koje se provode po pitanju produljenja njezinog životnog vijeka do 2043. godine, kao i korištenje nuklearne energije u cilju dekarbonizacije gospodarstva.
- Visine trošarina za prirodni plin i električnu energiju su na razini minimalno propisanih Direktivom Vijeća o oporezivanju energenata i električne energije, u Zakonu o trošarinama propisana su oslobođenja od plaćanja trošarine na energente i električnu energiju za industriju, dok je u poljoprivrednom sektoru propisana visina trošarine na plavi dizel u iznosu od nula kuna po litri. A Vlada je također uredbom snizila i visine trošarina za bezolovni motorni benzin i dizelsko gorivo - navela je državna tajnica.
'Limitirali smo cijene električne energije i plina, smanjili PDV...'
U uvodnom govoru je i premijer Andrej Plenković podsjetio što su sve učinili kako bi ublažili udar poskupljenja.
- Limitirali smo rast cijena električne energije na 9,6 posto za kućanstva, rast plina najviše do 20 posto, smanjili smo stopu PDV-a na plin, kao i na niz prehrambenih proizvoda, higijenske potrepštine, troškove u poljoprivredi, kulturne i sportske aktivnosti. Također smo vodili računa o onima koji su najugroženiji, koji žive na rubu siromaštva, povećali smo iznos socijalnih transfera s 200 na 400 kuna, a oni se odnose i na račune za plin, ne samo za struju - naveo je premijer dodavši kako su donijeli i poseban program mjera za poljoprivrednike i ribare te direktne jednokratne potpore umirovljenicima.
- Mislim da smo sa sveobuhvatnošću našeg paketa uspjeli u najvećoj mogućoj mjeri dovesti do situacije gdje se u mjesecima pred nama taj udar osjeti što manje na kućne proračune građana - rekao je podsjetivši kako je Vlada više puta intervenirala i kad je riječ o cijenama naftnih derivata.
- Tu imamo situaciju da se te cijene mijenjaju na tjednoj bazi, ali smanjili smo trošarine, ograničili marže, odrekli se još nekih dodatnih naknada, koje su utjecale na to da se u tjednima kada cijena nafte na mediteranskom tržištu ide prema dolje smanjuje cijena goriva - poručio je premijer Plenković.