Premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade u četvrtak još je jednom izrazio sućut obitelji Slobodana Praljka i izrazio žaljenje zbog samoubojstva u haškoj sudnici.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Događaj je to bez presedana za bilo koje međunarodno sudište. Na taj način je poslao poruku što misli o toj presudi koja je i za nas nepravedna - poručio je Plenković.
Istaknuo je kako je Hrvatska prijateljska zemlja susjednoj BiH te je podsjetio na potporu koju joj je davala u vrijeme srpske agresije na tu zemlju te da je skrbila za stotine tisuća izbjeglica dugi niz godina bez nacionalne diskriminacije.
- Potpora koju je Hrvatska dala BiH za vrijeme rata i velikosrpskog projekta Miloševićeva režima bila je stalna, humanitarna, politička, vojna, skrbila je za stotine tisuća izbjeglica iz BiH ne gledajući tko je koje nacionalnosti. A i da ne govorimo o washingtonskom sporazumu, splitskoj deklaraciji, prekretničkoj ulozi Oluje za totalnu promjenu ravnoteže na terenu, što je kasnije omogućilo da Armija BiH, HVO i HV oslobode velike dijelove BiH - rekao je Plenković dodavši kako uloga Hrvata u BiH ostaje ključna za njenu funkcionalnost, opstojnost i budućnost i to na način da budu ravnopravan i konstitutivan narod.
POGLEDAJTE VIDEO:
Izrazio je, još jednom, sućut prema svim žrtvama svih zločina koji su počinjeni u BiH bez obzira na počinitelje.
Naglasio je kako Haški sud sudi pojedincima, a ne državama i ne govori o odgovornosti država.
- S te strane za Hrvatsku nema nikakvih elemenata koji bi utjecali na njenu odgovornost - rekao je Plenković i dodao kako će vidjeti s pravne strane što mogu napraviti u osporavanju presude.
Poručio je kako presude Haškog suda moraju pridonijeti procesu utvrđivanja istine i pomirbe.
- Ukoliko su te presude nekada bazirane na činjeničnom stanju koje po našem sudu ovog puta nije utvrđeno u cijelosti sa svih aspekata iako su doživljeni nepravedno, pogotovo u nekim svojim elementima, onda to, nažalost, nije dobro - kazao je Plenković i ponovio kako su vlade iz 2006., 2016. i 2017. pokušale dati maksimalan napor da se pridonese informacijama i dokazima koje bi proširile vidike sudaca u ovom predmetu.
- Nažalost to nije uvaženo. Odgovor iz 2016. vrlo jasno ide u prilog tome da se ne može govoriti o bilo kakvoj odgovornosti hrvatskog državnog vrha iz devedesetih godina - poručio je.