Nadam se da će izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju biti izglasane u petak jednoglasno, rekao je na početku sjednice Vlade premijer Zoran Milanović.
- Time smo riješili jedan dio problema na godinu dana. Ne smijemo više dopustiti da stvari budu prepuštene stihiji kao što su bile do sada bez ulaženja u to tko je kriv i odgovoran te zašto se nije reagiralo ranije - ustvrdio je.
Kazao je da je Hrvatska među rijetkim zemljama u kojoj ljudi imaju kredite kojima rate realno rastu, a vrijednost nekretnina pada. Napomenuo je da su rijetki profitirali na nekretninama koje su kupili.
- Kod nas je dvostruka opasnost. Tu naprosto treba djelovati političkim sredstvima. Vidjet ćemo što ćemo s kreditima u eurima , to aktivno razmatramo. Banke neće biti ugrožene to garantiramo, nisu bile do sada neće biti ni u buduće, ali će morati podnijeti teret društvene odgovornosti. Jednog dana ćemo biti članica eurozone , ali dok sam premijer nećemo juriti u eurozonu. Polako, da vidimo što je dobro, a što nije. Imamo kunu, imamo je već 20 godina, koja kao da nije naša valuta, tako se ponašamo. Razmatramo da se posebnim zakonom riješi da stambeni krediti budu u kunama , kao u svim normalnim državama - poručio je premijer koji onima koji će reći da su mjere populističke odgovara da su one "nužne i neizbježne".
Ministar uprave Arsen Bauk izvijestio je da su provjereni potpisi koje je Inicijativa "Ne damo naše autoceste" prikupila protiv monetizacije autocesta .
- Utvrdili smo da prikupljenih potpisa ima više od 464.926 i o tome izvještavamo Sabor - rekao je Bauk.
Iz proračunske zalihe Vlada je Uredu zastupnika Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava odobrila 55.680 eura za isplatu novčane naknade i troškove postupka temeljem odluka suda u 13 predmeta.
- Znači opet plaćamo aljkavost - kratko je prokomentirao premijer.
Ministar financija Boris Lalovac je kratko uzvratio "svaki mjesec".