Naše pravosuđe treba korjenite promjene, a ne šminku, poručio je Božo Petrov (Most) u Saboru navodeći kako Hrvatskoj nisu potrebna parcijalna rješenja koja u svojoj mini pravosudnoj reformu nudi Vlada. Set pravosudnih zakona pred zastupnicima bi se trebao naći u srijedu. Vladini zakon su karikatura, navode u Mostu napominjući kako kozmetičke izmjene koje se nude ne mijenjaju suštinu problema.
POGLEDAJTE VIDEO:
'Utjecaj mračnih sila itekako je vidljiv'
- Vlada je potpuno podbacila i ono što vidim u nacrtima zakona jest da je utjecaj mračnih sila itekako vidljiv - izjavila je Maja Grubišin koja je radila kao državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa za mandata ministra Ante Šprlje.
Napomenula je da u vladinim prijedlozima ima niz rješenja koja otvaraju više problema nego što ih rješavaju. Grubišin je kazala i da vladini prijedlozi neće pomoći da se preokrene percepcija i iz "pravosuđa istjera ono čemu u njemu nema mjesta". Most je u saborsku proceduru uputio prijedloge zakona o sudovima te Državnom sudbenom vijeću, a Grubišin poručuje da bi njihovi prijedlozi spriječili niz problema.
- Zakopao bi rupe kroz koje se provlači utjecaj politike, pogodovanje, negativna selekcija i sve ono najgore kod izbora sudaca, napredovanja i općenito statusnih i materijalnih prava pitanja - kazala je.
Napomenula je kako je Vlada preuzela neka od rješenja Mosta, ali nije prihvatila cjelovite ideje.
Robert Podolnjak (Most) kazao je kako je premalo da se u jedan dan raspravi set zakona kojima Vlada ide u mini pravosudnu reformu, koja sadržava izmjene šest zakona. Upozorio je kako je pred Saborom u travnju izbor glavnog državnog odvjetnika, čija izvješća posljednjih godina nisu raspravljena u Saboru. Vladina mini reforma predviđa i jasniju proceduru izbora glavnog državnog odvjetnika. Podolnjak je upitao Vladu zašto se s navedenim zakonima toliko kasni, ali i podsjeća da je Hrvatska trebala implementirati preporuke GRECO-a, grupe država protiv korupcije, znatno ranije.
- Te zakonske promjene trebalo je uputiti u proceduru u Sabor još prošle godine kako bi zakon bio donesen na vrijeme i kako bi se nova procedura za izbor glavnog državnog odvjetnika mogla provesti. Sada imamo situaciju da imamo zakone u prvom čitanju. Pitanje je kada će biti drugo čitanje. Ono što je očito poruka Vlade jest da kakav god zakon da na kraju bude donesen, neće se primjenjivati na izbor glavnog državnog odvjetnika koji nam predstoji. To je nažalost namjera koju mi vidimo, a vremena je bilo dovoljno - rekao je Podolnjak.