Premijer se obratio na početku sjednice. Zahvali se ministrici Tramišak i ministru Paladini. Najavio je kako će u srijedu predstaviti nove ministre, Branka Bačića i Šimu Erlića.
PRATITE UŽIVO:
Cilj je da se obnova ubrza, naglasio je premijer.
- I da 2023. godina bude uistinu godina u kojoj ćemo napraviti, ne samo srednje nego velike pomake i da se riješi status onih koji su još u privremenom smještaju - rekao je.
Osvrnuo se na uhićenje osmero hrvatskih državljana u Zambiji.
- Vidjeli smo da je jučer sud donio odluku i pustio ih da se brane sa slobode. Hrvatska diplomacija i država su u kontaktu putem predstavništava i konzulata, pomažu našim državljanima, nastavit ćemo s daljnjom konzularnom zaštitom i pružanjem pravne pomoći - poručio je.
Dodao je kako se čuo s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i još jednom mu iskazao podršku. A i našim rukometašima je poželio sreću.
- Želimo im dobru sreću i dobre utakmice, da budu uspješni - rekao je.
Podsjetio je kako je Vlada zadužila službe da izađu na teren i da se identificiraju oni koji su neopravdano digli cijene zbog konverzije na euro.
- Kod onih kod kojih se utvrdi da su digli neopravdano cijene i ne vrate ih u zadanom roku na one koje su bile prije eura snosit će predviđene novčane kazne. Dobro je da je velik broj subjekata reagirao i vratio na one koje su bile 31. prosinca, to je dobro i pozdravljamo - rekao je pa naglasio da Vlada ima alate za zaštitu potrošača.
- Moguće je vraćanje cijena na ranije razdoblje, kao i ukidanje subvencija. Sve nadležne službe primaju velik broj pritužbi građana - rekao je.
Pozvao je sve poslovne subjekte da se ponašaju solidarno, odgovorno i razumno u ovim vremenima.
- A ne na profiterstvo. Sloboda poduzetništva - da, ali društvena solidarnost i poslovna odgovornost se u ovakvim vremenima se ne mogu zaobići - naglasio je.
Utvrdili 188 slučajeva neopravdano povećanih cijena
Pomoćnica Glavnog državnog inspektora Vedrana Filipović-Grčić obratila se oko praćenja cijena.
- Do 11. siječnja, prema preliminarnim podacima, inspekcija je obavila 696 nadzora u kojima je u 188 slučajeva utvrđeno neopravdano povećanje cijena, odnosno, poslovni subjekti su od 1. siječnja kao službenog datuma uvođenja eura, neopravdano povisili svoje cijene. 103 inspekcijska nadzora su još u tijeku i možemo zaključiti da 30 posto poslovnih subjekata utvrđeno neopravdano podigli cijene - rekla je.
- U nadzorima je u području tržišne inspekcije utvrđen 51 slučaj nepoštene prakse - rekla je.
- Kada govorimo o područjima u kojima je zamijećeno povećanje cijena, 29 slučajeva je u uslužnim djelatnostima, 14 u trgovini na malo pekarskim proizvodima - rekla je.
- Podaci nam pokazuju da za uslužne djelatnosti taj postotak je otprilike 20 posto. Potrošači su bili ti koji su svojim prijavama ukazali na porast u uslužnim djelatnostima i dobro su nas uputili u kojem se pravcu usmjeriti. Kod frizerskih usluga i drugih djelatnosti došlo je do 20 posto porasta cijena, dok u drugim djelatnostima čak do 50 posto - rekla je.
- Kada se govori o trgovini na malo, tu se još utvrđuju činjenice, no podaci pokazuju do 13 posto povećanje kontroliranih proizvoda, no ono što je bitno istaknuto je, u trgovini na malo pekarskim proizvodima, tu je povećanje do 15 posto, a u pojedinim slučajevima ide od 20 do 30 posto - poručila je.
- Ugostitelji su nakon 31.12. neopravdano povećali cijene. Krećemo se u rasponu od 0,5, to su one situacije kada je došlo do zaokruživanja kada pojedini ugostitelji ne prihvaćaju cent, ali i kod tog zaokruživanja je rijetka situacija je da su zaokružili na niže. U pojedinim slučajevima je došlo do povećanja čak do 43 posto - rekla je.
Što se tiče kazni, poručila je kako je visina kazna propisana do 26.544 eura za pravnu osobu i 1990,84 eura za fizičku osobu.
- Svi oni subjekti poslovni koji su po nadzoru, poduzeli radnje i vratili cijene svojih proizvoda, ta će se olakotna okolnost uzeti pri odmjeravanju kazne. Suprotno tome, svi oni koji su neopravdano dizali cijene, to će biti otegotne okolnosti - rekla je.
U dvije trećine nadzora je do sad bilo nepravilnosti
Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša rekao je kako se sve aktivnosti koordiniraju s Državnim inspektoratom i Carinskom upravom.
- Redovito će se dogovarati zajednički nadzori. 9. siječnja smo započeli naše aktivnosti na teritoriju cijele Hrvatske, uključene su sve inspekcijske službe Porezne uprave, pogotovo one službe fiskalizacije, koje obavljaju i kontrolu cijena. Uspoređuju se cijene na dan 31.12. sa cijenama do dana nadzora - rekao je Kutleša.
- Do sada je Porezna uprava provela 163 ciljana nadzora, temeljem dojava građana. Nažalost, u dvije trećine slučajeva su utvrđene nepravilnosti. Izrađeni su i planovi za buduće postupanje, plan je da tjedno imamo 250 nadzora - rekao je.
- Planira se sudjelovanje minimalno 100 inspektora na tjednoj bazi. Za sve utvrđene nepravilnosti podnosit ćemo i dijelit ćemo informacije s Državnim inspektoratom, u svrhu kažnjavanja ovakvog nezakonitog postupanja.
Cijene cigareta su neopravdano porasle prosječno 1,17 posto, istaknuo je ravnatelj Carinske uprave Mario Demirović.
- Tijekom dana će se održati sastanak s predstavnicima ovog sektora - rekao je. Kod nadzora cijena naftnih derivata je također utvrđeno neopravdano dizanje cijena prvih dana uvođenja eura, dodao je.
Ulje i mljeveno meso će biti 2 kune jeftinije, a svinjska lopatica i šećer skuplji 2 kune
- U rujnu lani smo donijeli odluku da ograničimo cijene za devet proizvoda za skoro 30 posto. Ovom odlukom se predlaže da se cijena ulja i mljevenog mesa smanji za dvije kuna, a šećera i svinjske lopatice da se poveća za dvije kune - istaknuo je ministar gospodarstva Davor Filipović prilikom usvajanja odluke o izravnim mjerama kontrole cijena određenih prehrambenih proizvoda.