Ideja je da ovaj Zakon bude na dnevnom redu Sabora u prvim danima nakon što počne nova sjednica kako bi se izglasao prije kraja rujna. I time bi imali na snazi važeći Zakon o izbornim jedinicama, poručio je premijer Andrej Plenković upućujući sa sjednice Vlade u drugo saborsko čitanje Zakon o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Sabor.
Podsjetimo, zastupnici su još na godišnjem odmoru, propisanom Ustavom do 15. rujna, a aktualni Zakon, odlukom Ustavnog suda, prestaje važiti 1. listopada.
- Vlada je napravila prijedlog prema kojem se u 10 izbornih jedinica bira jednak broj zastupnika, odnosno 14 zastupnika u svakoj kizbronoj jedinici. Broj birača u svih 10 predloženih jedinica u zakonskom je okviru od plus/minus pet posto, odnosno u niti jednoj jedinici nema odstupanja većih od 2,20 posto. Kod utvrđivanja granica predloženih jedinica vođeno je računa u najvećoj mjeri o područjima županija, zemljopisnim i prirodnim obilježjima. Time je zadovoljen uvjet iz Zakona, a usklađeno je sa Ustavom, odnosno sa odlukom Ustavnog suda - podsjetio je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica na Vladin prijedlog izbornih jedinica prema kojem ostaje 10 izbornih jedinica.
A ništa se nije promijenilo ni u odnosu na prvo čitanje u Saboru.
- Ovim prijedlogom Zakona ne mijenja se izborni sustav već se izborne jedinice modificiraju u skladu s odlukom Ustavnog suda. Četiri petine birača ostat će u izbornim jedinicama gdje su i do sada glasali, a 22 posto birača mijenja izbornu jedinicu. Dodatno, na jasan i transparentan način se uređuju pitanja koja se odnose na praćenje broja birača u izbornim jedinicama i postupku njihove delimitacije - dodao je Malenica.