Skela u Petrinjskoj nije smjela pasti, rekla je stalna sudska vještakinja za sigurnost i zaštitu na radu Ana Šijaković u središnjem Dnevniku HRT-a.
Zbog vremenskih neprilika u petak je pala skela od tri etaže metalne montaže. Ozlijeđenih nije bilo, a u padu skele je oštećen dio javne rasvjete te poklopac motora auta marke Mercedes.
- Nije smjelo biti štete na skeli da su se poštivala pravila zaštite na radu. Mislim da u graditeljstvu moramo daleko ozbiljnije shvatiti provođenje mjera zaštite na radu. Vjetar sigurno koji je jučer bio u Zagrebu nije uzrok pada ove skele - rekla je Šijaković te istaknula da skelu smiju postavljati samo stručno osposobljeni radnici te da se o njoj mora i voditi skrb kroz redovite kontrole.
- Uvijek je primarno odgovoran uvijek izvođač radova, odnosno poslodavac koji je koristio skelu. Druga opcija je da je skela bila unajmljena od neke druge firme.Onda se ugovorom ugovara tko radi projekt, tko radi nacrte, tko sklapa, odnosno postavlja skelu, tko je nadzire i kontrolira. To mora biti propisano ugovorom - rekla je Šijaković.
Strani radnici su izuzetno vrijedni, ali postoji jezična barijera
Šijaković smatra da su strani radnici izuzetno vrijedni i voljni učiti, ali da postoji pitanje razumijevanja hrvatskog jezika.
- Zakon o zaštiti na radu rekao je da je poslodavac dužan radnika osposobiti na jeziku koji je njemu razumljiv. Međutim, što to znači u konkretnom slučaju? Ja ne znam koliko je službenih jezika u jednoj Indiji, u jednom Nepalu, koliko mi imamo prevoditelja uopće za takve radnike. Sve radne upute trebale bi biti prevedene na njima razumljiv jezik. Koliko je to moguće - ne znam - zaključila je.
Na terenu je sve više stranih, nedovoljno kvalificiranih radnika pa su nesreće i ozljede na radu sve češće, upozoravaju iz sindikata graditeljstva.
- U odnosu na 2008., 2022. je bilo dvostruko više smrtnih slučajeva, znači 21 nesretan slučaj, a 2008. deset poginulih. To su brojke koje su nedopustive, kaže Jasenka Vukšić, predsjednica Sindikata graditeljstva Hrvatske.