Odvjetnici Ivice Todorića i još 14 optuženih u predmetu "veliki Agrokor" u petak bi u 9 sati na Optužnom vijeću trebali ispitati Ismeta Kamala, djelatnika poljske podružnice KMPG koje je potpisalo knjigovodstveno financijsko i revizorsko vještačenje poslovanja koncerna.
Branitelji od početka tvrde da je na knjigovodstveno financijskom i revizorskom vještačenju poslovanja koncerna radio i KMPG Hrvatska koji je, s obzirom na to da ga je angažirala i tadašnja izvanredna uprava Agrokora, bio u sukobu interesa. Stoga vještačenje smatraju nezakonitim.
Kamal bi u petak trebao objasniti okolnosti u kojima je došlo do vještačenja, tko je proveo vještačenje, itd. Nakon toga Optužno vijeće odlučit će je li vještačenje provedeno zakonito ili nije. Potom se nezadovoljne stranke u postupku mogu žaliti Visokom kaznenom sudu koji će donijeti konačnu odluku.
Tek nakon što se raščisti je li knjigovodstveno financijsko i revizorsko vještačenje poslovanja koncerna provedeno zakonito ići će se na daljnje prigovore o osnovanosti optužnice za sve optuženike itd. U slučaju da je sud vještačenje proglasi nezakonitom morat će se provesti novo, a da se ono napravi proći će dosta vremena, možda i godine.
Podsjećamo, tužiteljstvo je krajem prošle godine povuklo optužnicu u slučaju Agrokor, koja je tada bila u fazi potvrđivanja. Optužnicu su ponovo podignuli u lipnju. Njome se Ivica Todorić i još 14 osoba terete za niz financijskih malverzacija kojima je Agrokor oštećen za 1,2 milijardu kuna, dok je Todorić sebi pribavio imovinsku korist od 923,6 milijuna kuna.
Vještak Kamal ranije je isticao je da je on odgovoran za nalaz i mišljenje, a da podatke o osobama koje su mu pomagale ne može odati zbog potpisane izjave o povjerljivosti te GDPR-a. Takav odgovor Županijski sud dobio je i od podružnice KPMG-a u Poljskoj. To je za Optužno vijeće bilo dovoljno da odbije prijedlog za izdvajanjem vještačenja kao nezakonitog dokaza. Ali ne i za Visoki kazneni sud, koji je razmatrao žalbe obrane.
VKS je u ukidnoj odluci dao Optužnom vijeću Županijskog suda jasnu uputu da prilikom ponovnog odlučivanja provede tzv. suđenje o zakonitosti dokaza te pozove Ismeta Kamala kao svjedoka.Od njega bi optužno vijeće, sukladno uputi VKS-a, trebalo doznati sve potrebne detalje o osobama koje su sudjelovale u izradi vještačkog nalaza. VKS pritom napominje da te osobe ne uživaju zaštitu prema GDPR-u jer je riječ o kaznenom postupku te da obrana, imajući u vidu načela pravičnog suđenja i ravnopravnosti oružja, ima pravo uvida u te podatke.
Tek nakon što se utvrdi tko je sve sudjelovao u izradi vještačenja, razmatrat će se jesu li te osobe obavljale neke druge poslove, primjerice za izvanrednu upravu, te jesu li ti poslovi mogli utjecati na njihovu pristranost. Ukratko, postoji li sukob interesa zbog kojeg bi se dovela u pitanje zakonitost izrađenog vještačenja.
Tvrdnje obrane da je u izradi vještačenja bio angažiran i hrvatski KPMG potvrđuju se i kroz same dokumente poljskog KPMG-a iz čijeg troškovnika proizlazi da je poljska podružnica utrošila 462 radna sata, a da je hrvatska podružnica KPMG-a na vještačenju radila deset puta više, 4632 radna sata. Nije sporno ni da je hrvatski KPMG za poslovno savjetovanje angažirala izvanredna uprava Agrokora, nakon odlaska Ivice Todorića.