Tim stručnjaka Instituta "Ruđer Bošković" je u novom kombiniranom vještačenju utvrdio da su vatrogasci kobnog 30. kolovoza 2007., u klancu iznad uvale Šipnat na Kornatu, stradali od posljedica južnoga kraka požara s eruptivnim efektom, te mogućeg spajanja tog požara s krakom vatre koja je dolazila sa sjevernog dijela.
- Vrlo je vjerojatno da je u klancu, zbog nagiba terena i jakog vjetra, došlo do pojave eruptivnog efekta, odnosno zapaljenja nesagorivih plinova i sagorijevanja eteričnih ulja te raslinja, pri čemu se razvija oko dvije tisuće stupnjeva visoka temperatura. Takav se požar javlja isključivo u klancima, i to uzlazno. Proizveo ga je južni krak požara, a bilo je moguće i da se taj krak spojio sa sjevernim, zbog čega je nastala još viša temperatura – rekao je u četvrtak na Županijskom sudu u Zadru, u nastavku suđenja Draženu Slavici, geolog Goran Kniewald, koji je kao vještak za okolišnu forenziku svojedobno bio i član ekspertne skupine Interpola, javlja Slobodna Dalmacija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kneiwald je objasnio i 'huk za petama' koji je čuo jedini preživeli, Frane Lucić. Kaže da je nastao naglim ubrzavanjem požara, koji se ne širi ravnomjerno, nego ubrzava uz opću prisutnost sagorijevanja plinova koji nastaju sagorijevanjem gorive mase.
U prijašnjim se vještačenjima kao uzrok smrti vatrogasaca navodio eruptivni požar, te izgaranje nehomogene plinske smjese, a Kniewald je jučer pojasnio kako je požar s eruptivnim efektom sličan, ali ne i jednak tim pojavama. S novim vještačenjem se ne slaže otac stradalog vatrogasca Igor Marinović. On i dalje tvrdi da su stradali od kerozina.
Kniewald kaže i kako je požar naglo ubrzao. Vještačenje je utvrdilo i kako je za vatrogasce bio koban ulazak u klanac i visoka temperatura koja im je uništila živčano tkivo u potkožju.