Klub SDP-a je predao u proceduru prijedlog izmjena Zakona o javnom okupljanju s ciljem da se u članku 11. ugradi odredba da se okupljanja u blizini zdravstvenih ustanova smiju događati, ali samo na udaljenosti od minimalno 200 metara od tih ustanova, najavila je SDP-ova Mirela Ahmetović istaknuvši kako su se u ovom prijedlogu vodili po uzoru na Španjolsku i Njemačku.
Hrvatska je po Ustavu, podsjeća zastupnica, sekularna zemlja u kojoj su vjerske zajednice odvojene od države.
- Međutim, u posljednje vrijeme se ustalila praksa javnog nametanja vlastitih stavova koji nemaju veze sa ispovijedanjem vjere već se radi o maltretiranju žena ispred ginekoloških ordinacija. U molitvi ne vidim ništa loše, sastajanja u crkvama ili mjestima predviđenima za vjerske obrede su slobodna, ali okupljanje ispred bolnica s transparentima na kojima se osuđuju žene smatramo neprihvatljivima, nazadnima i opasnim po ovo društvo - istaknula je naglasivši kako svi pacijenti imaju pravo na privatnost prema zakonima.
- Postavljam pitanje imaju li pacijentice koje idu na pregled kod ginekologa tu privatnost koju im jamče zakoni i jesu li jednake u ostvarivanju svojih prava u odnosu na muškarce koji idu na pregled urologu? Nemaju i nisu. S obzirom da se HDZ konstantno ulizuje Crkvi, ne očekujem da će ovo pitanje riješiti sami i da će naš prijedlog podržati, kao niti da će ministar Beroš naložiti svim bolnicama da se zabrani takva praksa, ali mi smo odlučili barem raspravljati o tome i pokušati osvijestiti nekoga unutar vladajuće većine da podrži ovaj prijedlog. Ako HDZ i njihovi sateliti odbiju ove izmjene, tada ćemo mi to učiniti sami i to s našim partnerima kad preuzmemo odgovornost za ovu zemlju - poručila je.
Neprihvatljivo je da se u 21. stoljeću, naglasila je, žene osjećaju poniženo i da ih se maltretira pred bolnicama, moralno i emocionalno ucjenjuje.
- Vjerski fanatici ne maltretiraju samo pacijentice nego i liječnike i to mora prestati. Ali mora se očitovati o ovome i Katolička crkva na koju se oni pozivaju. Neka se Crkva zapita kako bi reagirala da se pred njenim vratima pojavi grupa ljudi s transparentom "ne idite u crkvu jer tamo siluju djecu", bi li se pozivala na Ustav? Bi i imala bi pravo. Zašto se onda to isto pravo uskraćuje ženama, zbog čega se to ne zabrani? Zbog čega su žene manje vrijedne svojih ustavnih prava samo zato što se odlučuju na pobačaj? Mi ćemo učiniti sve da zaštitimo žene, a u Hrvatskoj će uskoro sve bolničke i zdravstvene ustanove biti free zone od vjerskog i bilo kojeg drugog maltretiranja i šikaniranja - poručila je.
Ranko Ostojić, bivši ministar unutarnjih poslova i aktualni predsjednik Splitsko-dalmatinskog ogranka SDP-a, navodi kako se i po postojećem Zakonu takva javna okupljanja mogu prekinuti i zabraniti.
- Postoji rečenica po kojem se to može prekinuti, a to je nesnošljivost. A ovdje se radi o očitom načinu nesnošljivosti prema ženama. No, očito je to u Zakonu nedovoljno precizno da bi policija postupala. I zato je važno da se ovo precizno odredi i da prestane izražavanje nesnošljivosti prema onima koji koriste ono što je zakonom propisano. Očito politička volja ne postoji da se to napravi i prema postojećem zakonu i na neki način se to prešutno podržava i to želimo spriječiti - poručio je.