Trgovački sud u Zagrebu objavio je rješenje kojim se utvrđuje da su vjerovnici Sokol Marića d.o.o u predstečajnom postupku prihvatili izmijenjeni plan restrukturiranja te tvrtke od koje potražuju 178,5 milijuna kuna.
Prihvaćenim izmijenjenim planom restrukturiranja Sokol Marića bankama kao najvećoj grupi vjerovnika s oko 138 milijuna kuna potraživanja otpisuje se 42 posto njihovih tražbina u ukupnom iznosu od oko 58 milijuna kuna te će im se preostali iznosa duga od 80,1 milijun kuna isplatiti 'kroz nove instrumente stečene nagodbom Sokol Marića i vjerovnika Agrokora' sklopljene u srpnju prošle godine.
Prema planu, Addiko banci, koja potražuje oko 40,4 milijuna kuna, smanjuje se tražbina za 17 milijuna kuna, a Raiffeisen banci kao najvećem vjerovniku predloženo je smanjenje 20,5 milijuna kuna od ukupne tražbine od 48,9 milijuna kuna. U istim omjerima i otpisu potraživanja predložena je i isplata drugih banaka koje, osim već navedenih, potražuju ukupno oko 49 milijuna kuna.
Novi plan dostavljen je nakon što je Trgovački sud u Zagrebu krajem studenoga prošle godine pozvao zastupnike Sokol Marića da dostave izmijenjeni plan restrukturiranja kojim su obuhvaćene sve utvrđene i osporene tražbine sukladno pravomoćnom rješenju. Kako se navodilo u zaključku, zastupnici Sokol Marića su krajem srpnja prošle godine dostavili izmijenjeni plan restrukturiranja, no pregledom je utvrđeno kako taj plan ne obuhvaća sve utvrđene i osporene tražbine.
U sada prihvaćenom planu restrukturiranja prihvaćeno je više od 180 tražbina vjerovnika, a osporena je 31 tražbina u ukupnom iznosu od 14,3 milijuna kuna među kojima je najveće potraživanje Ministarstva financija – Porezne uprave od 4,9 milijuna kuna.
Prema prvom planu restrukturiranja utvrđeno je da ta zaštitarska tvrtka, koja je u predstečaju od 13. listopada pretprošle godine, prema Agrokoru kao svom dužniku ima tražbinu od 142 milijuna kuna. Isticalo se i da ta tražbina s obzirom na svoju visinu u značajnijem postupku sudjeluje u imovini Sokol Marića te se naglašavalo i kako, s obzirom da još nije bio pravomoćno dovršen postupak nad Agrokorom, još uvijek nisu bili definitivni postoci umanjenja i rokovi dospijeća tražbine Sokol Marića.
Prijedlog za pokretanje predstečajnog postupka podnio je sam dužnik, a u priloženom planu restrukturiranja stajalo je i da je 'dodatni element prijeteće nelikvidnosti posljedica poslovnih rezultata Agrokora na osnovi kojih se pretpostavlja realni otpis potraživanja od Agrokora u iznosu do 70 posto'.
Navodilo se i kako na temelju te pretpostavke tvrtka ostaje izložena po regresnim pravima i povezanim kreditnim linijama te da postojeće obveze premašuju potraživanja za 62 milijuna kuna.
Sokol Marić, osnovan je 1991. u Zagrebu, a ta je tvrtka najveće privatno zaštitarsko društvo u Hrvatskoj koje zapošljava oko 2000 radnika.