Budući da je na računu roditelja male Mile Rončević (2) donacijama brojnih građana prikupljeno i znatno više novca koji je potreban za njezino liječenje u Americi, ministar financija Zdravko Marić poručio je kako se višak novca bez oporezivanja može preusmjeriti u bilo koju drugu zakladu.
Podsjetio je da Zakon o porezu na dohodak vrlo jasno definira da se sve što je vezano uz ovakve aktivnosti, a koje su usmjerene na operativne zahvate, liječenja, nabave lijekova i ortopedskih pomagala, a po novoj poreznoj reformi u to su uključeni i troškovi prijevoza i smještaja u zdravstvene ustanove ne smatra dohotkom i ne podliježe oporezivanju.
- U konkretnom slučaju prema ovome što nam je jasno iz javno dostupih podataka i izjavama roditelja jest da postoji višak novca i da će ga ga usmjeriti za liječenje druge djece, odgovor je također vrlo jednostavan. U tom slučaju također on ne podliježe oporezivanju - poručio je ministar Marić.
Na konstataciju novinara da roditelji po tom pitanju nemaju brige, uzvratio je:
- Tako je, naravno da nemaju brige. Taj novac bilo da govorimo o liječenju Mile ili da govorimo o liječenju bilo kojeg drugog djeteta ili osobe u Hrvatskoj, ako je tako prikupljen i za tu namjenu nema porezno tretmana, ne smatra se dohotkom - zaključio je Marić.
Kujundžić: Zdravstveno osiguranje nigdje u svijetu ne pokriva troškove eksperimentalnog liječenja
Upitan što se može napraviti kako liječenje, kao u slučaju dvogodišnje Mile Rončević, ne bi ovisilo isključivo dobroj volji građana, ministar zdravstva Milan Kujundžić je u srijedu odgovorio kako zdravstveno osiguranje nigdje u svijetu ne pokriva troškove eksperimentalnog liječenja te da zdravstveni sustav čini sve u granicama naših mogućnosti, pa je tako fond za skupe lijekove HZZO-a u godinu dana povećan sa 700 na 1,4 milijarde kuna.