To je to što me zanima!

Virus zapadnog Nila došao i u Hrvatsku: 'Ne treba paničariti'

Epidemiologinja Iva Pem Novosel istaknula je da nema novih dojava o zarazama. Od četiri osobe koje su zaražene virusom, dvije su već puštene iz bolnice
Vidi originalni članak

Jednoj Karlovčanki je dijagnosticirana groznica Zapadnog Nila i pacijentica je razvila encefalitis, najteži oblik bolesti, ali se stanje stabiliziralo, doznaje Hina u četvrtak u karlovačkoj Općoj bolnici.

- Pacijentica stara 70-tak godina oboljela je prije dva tjedna, te smo, iako je imala nespecifične simptome, posumnjali na groznicu Zapadnog Nila, proveli dijagnostičku obradu i pacijenticu u roku od tri dana prevezli na liječenje u Kliniku za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' u Zagrebu, odakle smo naknadno dobili potvrdu da se radi upravo o toj zaraznoj bolesti - izjavio je ravnatelj karlovačke Opće bolnice dr. Ervin Jančić.

Službi za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) dr. Iva Pem Novosel rekla je kako oni prate situaciju, da su ljetos u Hrvatskoj registrirana četiri slučaja, prvi u Šibensko-kninskoj županiji, potom taj jedan u Karlovcu i onda dva u Osijeku, s tim da se encefalitis razvio samo kod Karlovčanke, kod jednog pacijenta iz Osijeka meningitis, ali su i on i ostala dvojica pacijenata već potpuno dobro.

Nema mjesta za paniku

- Najgore bi bilo da se sada počne širiti panika, jer samo se kod jednog na sto zaraženih razvije ili meningitis, upala moždanih ovojnica, ili neuroinvazivni encefalitis, upala moždanog tkiva. Simptomi tog virusnog oboljenja, oko tjedan dana nakon izloženosti virusu, su vrućica i glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima, ponegdje i probavni problemi s povraćanjem, ali petina zaraženih ima samo lagane simptome groznice - rekla je dr. Pem Novosel.

Ponovila je kako se ne treba dizati panika, ali ni zanemariti opasnost, dodavši kako je preporuka građanstvu da se 'gripoliki' oblik bolesti može liječiti samo sredstvima za snižavanje temperature.

No, bolesnici kojima se stanje ne poboljšava nakon 5 do 7 dana, te ako se povišena temperatura ne spušta ispod 39 ili ako imaju nesnošljivu glavobolju obavezno se moraju javiti svom liječniku.

Da se ova virusna bolest koju prenose komarci ne bi širila, Hrvatski zavod za javno zdravstvo preventivno preporučuje građanima ugradnju zaštitnih mreža na prozore, a za boravak na otvorenom korištenje repelenata, sredstva koja tjeraju komarce, s tim da se oni mogu nanositi i na odjeću, a ne samo izravno na kožu.

U susjednoj Srbiji je nekoliko desetaka oboljelih, među kojima ima i smrtnih slučajeva.

Idi na 24sata

Komentari 32

  • 17.08.2018.

    Od 4 zaražene osobe, sve 4 u bolnici, od toga 2 su još tamo, a jedna ima encefalitis! Treba paničariti! Naši neće paničariti dok su naši građani po bolnicama. Kada se zarazi jedan turist, pa bude opasno da strani vlasnici naših turističkih firmi budu imali manju dobit - onda bu PANIKA!!

  • Dak1959 16.08.2018.

    Baš me briga za zapadni Nil , ja pecam na Dravi !

  • 16.08.2018.

    ne valja paničariti ali treba biti na oprezu ,ima dosta smrtnih slučajeva..

Komentiraj...
Vidi sve komentare