Ovo je nov, bolji i zanimljiviji način učenja. Povijest mi je najdraži predmet, a i oduvijek igram igre, pa sam se prijavila za nastavu jer spajam ugodno s korisnim, rekla je Vanesa (15), učenica 2. razreda Hotelijersko-turističke škole u Zagrebu. Vanesa je jedna od 20-ak učenika koji pohađaju virtualnu povijest, koju u školi provodi Hano Uzeirbegović (40), profesor povijesti i geografije. Učenici koriste tablete, računala, mobitele, virtualne naočale i kamere.
- Na prvom satu smo definirali teme i na temelju njih radili istraživanje putem interneta kako bismo saznali koji su mediji dostupni za svladavanje tih tema. Tako za učenje prapovijesti učenici igraju igru ‘Forge of Empires’, u kojoj proučavaju razvoj
čovjeka od prapovijesti do suvremenog doba - rekao je profesor Uzeirbegović. Dodao je da su nakon prapovijesnih lekcija učenici uz pomoć simulacije “Dawn of Empires - Age of Alexandar The Great”, učili o osvajanjima Aleksandra Velikog. Učenici će o razdoblju Egipta i vjerovanjima ljudi u zagrobni život učiti uz simulaciju “Mummy maker” koja će im pomoći pri tome. Poslije mumifikacije imat će desetak minuta virtualne šetnje kroz Tutankhamonovu grobnicu, uz pomoć virtualnih naočala.
- Učenici na početku sata dobiju zadatak koji moraju ispuniti. Način na koji će ga oni riješiti nije mi bitan. Neki se odlučuju istražiti temu na internetu, a drugi pogledaju dokumentarac na zadanu temu. Taj dio je slobodan odabir. Nakon što ispune zadatak, pomoću 3D naočala kreću u virtualnu šetnju. Imaju i slušalice pa su su izolirani od vanjskih podražaja - kaže Uzeirbegović.
Na satu virtualne povijesti učenici Hotelijersko-turističke škole će do kraja školske godine učiti o antici, pri čemu će se virtualno šetati kroz Panteon, a na kraju će morati napraviti i vlastiti Panteon. Najbitnije je, kaže Uzeirbegović, da kroz nastavu djeca razvijaju kreativnost te da na neobičan, inovativan i zabavan način usvoje povijesne lekcije. U drugom polugodištu učenici će uz pomoć igre “Minecraft” graditi vlastite feudalne posjede, a na kraju školske godine slijedi ono što jedva čekaju, simulacije 1. i 2. svjetskog rata.