Iako je još u studenom 2023. godine izdana građevinska dozvola za sušionicu voća i povrća u Virovitici, ostalo je otvoreno pitanje tko će investirati u projekt vrijedan 50-ak milijuna eura, a župan Virovitičko-podravski Igor Andrović polaže nadu u Podravku. Sva dokumentacija je spremna, a spremno je i 103.000 metara četvornog zemljišta u Virovitičkoj poslovnoj zoni koje je za projekt sušionice voća i povrća darovao Grad Virovitica. Zamišljeno je da se u budućem pogonu proizvodi 410 kilograma sušenog povrća na sat. U njemu će se moći sušiti gotovo sve vrste povrća. Unatoč svemu, za realizaciju projekta ostalo je otvoreno najveće pitanje, a ono se tiče investitora koji bi u njemu našao ekonomski interes.
Poželjni ulagač za buduću sušionicu voća i povrća je Podravka, a tu je informaciju Hini potvrdio župan Igor Andrović. Koprivnička kompanija prije nekog vremena nije pokazivala interes za ulaganje u projekt, kaže Andrović, ali je naglašavala da su takvi pogoni prijeko potrebni Hrvatskoj. Od tada do danas došlo je do znatne promjene, jer Podravka ulazi u Fortenovin agro biznis pa bi ulaganje u sušionicu moglo predstavljati idući logičan potez njene uprave.
Iz Podravke je Hini odgovoreno da u ovom trenutku ne može komentirati moguće ulaganje u nove proizvodne pogone u Virovitici.
"Podravka danas za potrebe proizvodnje uvozi sušeno povrće i voće, a investiranjem u naš projekt ta bi potreba minula", kaže Andrović i kao benefit za Podravku navodi činjenicu prema kojoj bi njeni pogoni bili udaljeni svega 60 kilometara od sušionice.
Podravki je županija poslala dopis kojim ju je upoznala projektom sušionice voća i povrća. Ona je zamišljena kao energetski neovisan pogon jer će fotonaponska elektrana pokriti troškove potrošnje električne energije u dvije smjene 220 dana u godini. Planira se i postavljanje sustava prikupljanja kišnice s krovova koja će služiti za potrebe proizvodnje.
"Za koprivničku kompaniju ovaj projekt, smatram, ima ekonomskog smisla", ističe Andrović.
Kaže da Županija razmatra mogućnost sufinanciranja projekta novcem Europske unije kako cijeli trošak ne bi pao samo na mogućeg investitora. Drugim riječima nudi se i mogućnost javno-privatnog partnerstva.
Na novinarski upit razgovara li se samo s Podravkom, Andrović, ne želeći otkriti imena, odgovara da se razgovori vode s nekoliko većih kompanija. No, Podravki je prvoj ponuđeno da iskaže svoj ulagački interes i sada se očekuje njen odgovor na ponudu.