To je to što me zanima!

Vidojković: Žao mi je što se SFRJ nije konfederalizirala

PRESTIŽNA NAGRADA Vidojkovićev ZF roman ‘E baš vam hvala’ našao se u utrci za Nagradu Fric, koju dodjeljuje Express. Atlantic grupa pobjedniku daruje 75.000 kuna
Vidi originalni članak

Desetak godina planirao sam napisati roman koji polazi od pretpostavke da je Jugoslavija bila bolja od zemalja koje su nastale nakon njezina raspada, kaže Marko Vidojković.

Pisac je nakon godina rada objavio roman “E baš vam hvala”, koji govori o alternativnoj povijesti Jugoslavije, a našao se među 14 knjiga u širem izboru za Nagradu Fric. Tjednik Express po drugi će put dodijeliti Frica, a nagrađeni autor najbolje knjige fikcijske proze, uz mobilnu skulpturu žiroskopa, osvojit će 75.000 kuna, koje je osigurala Atlantic grupa.

- Želio sam napisati žanrovski horor, ali nisam naišao na razdoblje u kojem je Jugoslavija bila dovoljno dobra zemlja. Ona je, manje ili više, bila šarena laža - objašnjava Vidojković, u čijem se romanu Jugoslavija još nije raspala. Naime, 1989. godine srušio se avion u kojem je bilo Predsjedništvo SFRJ te svi predsjednici jugoslavenskih republika, nakon čega je Jugoslavija postala svojevrsna idilična država.

- Knjigu sam napisao prvenstveno kao poruku narodu Srbije kako bih mu pokazao da je spas u domeni znanstvene fantastike - objašnjava Vidojković.

Kada danas promatra prostor bivše države, priča autor, što pogleda istočnije, to mu izgleda tužnije.

- Slovenija zapravo najviše nalikuje na Jugoslaviju iz mog romana. Kako krećemo na istok, sve je vidljivije da se radi o ostacima bivšeg otomanskog pakla - kaže književnik. Jugoslavija, dodaje, nikad nije bila onakva kakvom se predstavljala.

- Kao jugoslavensko dijete i bivši Titov pionir, najviše bih volio da se Jugoslavija transformirala u konfederaciju - priznaje Vidojković. Da je bilo tako, tvrdi, vjerojatno se ne bi raspala. Glavni problem Jugoslavije, smatra književnik, bilo je što nikad nije postala demokratska zemlja.

- Prva Jugoslavija imala je kraljevsku diktaturu, a druga socijalističku - objašnjava. Uzrok raspada je, smatra, i činjenica da SFRJ nije pronašao način da se usprotivi radikalizmu.

- Krajem osamdesetih najedanput su se javili četnici i sve do prosvjeda protiv Miloševića nisam znao kako reagirati. Jugoslavija nije uspjela izdržati bandite koji su se odjedanput rehabilitirali - ističe.

Vidojkovićev se roman samo u Srbiji prodao u više od 23.000 primjeraka, a i u Hrvatskoj se našao među najprodavanijim izdanjima. Jedan od dojmljivih dijelova romana je onaj u kojem političko vodstvo koje vidi da će se Jugoslavija raspasti koristi maršalov klon, nazvan Josip Broz Tito 2.0.

- Radi se o zgodnom marketinškom triku jer ljudi ne bi bolje reagirali ni na jednog političara - zaključio je autor. Otkrio nam je i kako priprema novi roman s potpuno novim likovima koji se također bavi paralelnom stvarnosti, a na temelju “E baš vam hvala” trenutačno pripremaju predstavu.

Idi na 24sata

Komentari 22

  • Pro patria parati 04.12.2018.

    Jugoslaveni su dijagnoza, ne samo politički izbor.

  • 04.12.2018.

    I meni

  • KikoKiko 04.12.2018.

    Nije se mogla konfederalizirati jer je prijedlog bio konfederacija na samo 5 godina. Da su Srbi prihvatili takav prijedlog ponistio bi se ustav SFRJ i time potvrdio potpuni debakl Srbije gdje gubi ne samo Kosovo nego i Vojvodinu. To je bila obicna predstava koja je vec na pocetku bila osudjena na propast. Nitko nije imao tu pravnu snagu niti mogucnost osigurati status SR Srbije i njenih pokrajina novim ustavom osim onog garantiranog ustavom unitarne SFRJ. Tako da do kraja budemo iskreni jedino sto je Srbima tada preostalo je po svaku cijenu sacuvati unitarnu SFRJ jer je sve ostalo vodilo gubitku prostora i dezintegraciji Srbije. Kada pokusaji cuvanja unije nije uspio znamo gdje smo na kraju svi zavrsili. Zakljucak: Srbiju se dovelo pred gotov cin i za ratna stradanja nisu krivi iskljucivo Srbi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare