Nakon terorističkog napada na sjedište turskog proizvođača zrakoplova TUSAS kod Ankare u kojem je ubijeno pet ljudi, turske oružane snage su počele s udarima na Kurde u Siriji i Iraku, izvijestila je turska agencija Anadolija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Par sati nakon terorističkog napada za kojeg je Turska optužila Kurdistansku radničku stranku (PKK), turske oružane snage su napale strateške ciljeve PKK-a. Na udaru su se našle oružane i energetske infrastrukture te skladišta oružja.
-Uništili smo 47 navodnih PKK ciljeva, 29 ih je u Iraku, a 18 u Siriji- rekao je turski ministar obrane Yasar Guler.
Napadnuta su i naftna postrojenja u Siriji uz pomoć kojih se PKK financira.
Muškarac i žena koji su izvršili teroristički napad i ubili najmanje petero zaposlenika TUSAS-a, došli su do tvornice taksijem kojeg su
ukrali nakon što su ubili taksista.
Napad su izvršili jurišnim puškama i eksplozivima. Turska je ubrzo nakon napada optužila PKK. Kurdistanska radnička stranka ili PKK je paravojna organizacija koja se bori za neovisnost Kurdistana.
Njihov vođa Abdullah Öcalan, trenutno služi doživotnu kaznu u Turskoj. Uhićen je 1999. godine, a prije par dana je koalicijski partner
u erdoganovoj vladi najavio mogućnost puštanja Öcalana ako dođe do raspuštanja PKK-a.
PKK od 1984. vodi rat s Turskom u kojem su poginule desetine tisuća ljudi. EU, NATO, SAD, Turska, Sirija, Irak i Iran ju smatraju
terorističkom organizacijom.
Kurdi kojih ima oko 40 milijuna, su jedan od najvećih naroda na svijetu koji nema svoju nacionalnu državu. Raštrkani su po Turskoj, Iraku, Siriji, Azerbajdžanu i Iranu. U Turskoj ih ima oko 15 milijuna i čine oko 17 posto ukupnog stanovništva.
PKK ima dugu povijest terorističkih napada. U studenom 1980. su u suradnji s armenskom vojnom organizacijom ASALA napali tursko veleposlanstvo u Strasbourgu.
ASALA, punim imenom Armenska tajna vojska za oslobađanje Armenije je bila militantna grupa koja se zalagala da Turska prizna genocid nad Armencima, plati odštetu i ustupi određene dijelove istočne Anatolije armenskoj državi. Bila je aktivna od 1975. do 1991.
Početkom 1984, PKK počinje djelovati u Turskoj, a 1985 Turska je formirala paravojsku u koju je novačila lojalne Kurde.
U ljeto 1987, Kurdistanska radnička stranka je napala selo Pinarcik na jugoistoku zemlje i ubila 30 civila, pretežito žene i djecu.
U devedesetima se napadi pojačavaju te umiru tisuće ljudi. Tako je PKK u svibnju 1993. ubila 33 nenaoružana turska vojnika, a dva mjeseca kasnije i 33 civila. Pokolji su se događali sve do 1999. kada je uhapšen Abdullah Öcalan.
Nakon hapšenja, Öcalan je naredio svojim borcima da prestanu s napadima, te su Kurdi 2003. godine donijeli odluku da odustaju od separatizma.
Ipak, 2004. godine PKK ponovno pokreće napade na turska sela. Iste godine su ju EU i SAD proglasili terorističkom organizacijom i zamrznuli joj imovinu.
Od izbijanja sirijskog građanskog rata 2011. godine, PKK sve češće napada ciljeve po južnoj i istočnoj Turskoj te sukobi s Ankarom traju do dan danas.