Iako je teško reći o kojoj se veličini škorpiona radi i koje je vrste, doktor Nediljko Landeka smatra kako se na fotografiji naše čitateljice, koja je uslikala škorpiona na plaži u mjestu Sevid na moru kod Trogira, radi o štipavcu roda Euscorpus koji su kod nas najčešći.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Štipavci ili škorpioni pripadaju razredu Arachnida, redu Scorpionidea. To su najveći i najstariji kopneni paučnjaci, koji svoje podrijetlo vuku iz doba silura, prije 350.000.000 godina. Rasprostranjeni su u toplim krajevima. Noćne su životinje, danju žive skriveno na tamnim i vlažnim mjestima, ispod kamenja, dasaka, u rupama suhozidova, u potkrovljima, rastresitoj zemlji, pod korom drveća, u humusu, u pijesku i u pukotinama panjeva - kaže nam Landeka.
Dodaje i kako neke vrste zalaze u stanove gdje se skrivaju u starim kućama, mračnim uglovima, pod slikama, kućnim pragovima, tavanicama, raspuklinama zidova, pod stepeništima, u podrumima, praonicama, starim drvenim nastambama, ispod odložene odjeće, obuće i u samoj obući.
- Najčešći predstavnik štipavaca kod nas je Euscorpius italicus koji naraste do 5 cm dužine, a često i više. Nalazimo ga u cijelom Mediteranu. Ova vrsta živi na cijelom priobalju Jadrana. Mesobuthus gibosus (do 10 cm), veoma je rijedak u Hrvatskoj (okolica Skradina, Nin, Biograd), dok je češći u južnim zemljama Balkana - kaže.
Istaknuo je Landeka i kako se otrovnost E. italicusa smatra neznatnom, tako da ubod tog štipavca daje kod nekih osoba efekt uboda komarca, a kod drugih neznatnu bol, crvenilo i lokalni otok.
- Za smanjenje rizika od uboda opća sanacija svih prostora je prva i najvažnija mjera. U kućama ona obuhvaća zatvaranje svih pukotina, posebice onih oko vodovodnih instalacija, uklanjanje suvišnih starih oštećenih predmeta, hermetizaciju prozorskih daski i nadvratnika te kod montažnih zgrada hermetizaciju stropa. Potrebito je i provjetravanje prostora, podruma i potkrovlja, poradi smanjenja količine vlage i dobro osvjetljenje - ističe Landeka.
- Zatim je na redu okoliš kuća iz kojeg treba ukloniti sve materijale u raspadanju, zatim sve hrpe drva ili predmeta naslonjenih na kuću, a raspukline duž nogostupa i sve ostale raspukline općenito treba začepiti. Pregled obuće u tropima je važan jer se veoma često zbog vlage zavlače u obuću - zaključio je.