Zamislite si 21 učenika u golemoj prostoriji koja može primiti 200 ljudi. U takvom vam prostoru treba razglas ili u najmanju ruku mikrofon kako bi vas učenici čuli. Budući da to, naravno, nemamo, nadvikujemo se po cijele dane. To potpuno iscrpljuje. Sad smo se i na to navikli, ali u početku su svi učitelji ostajali bez glasa. Kako je to normalno u 21. stoljeću, pita se učiteljica Jadranka Šimaga, koja iza sebe ima 30 godina radnog staža. Ovako što, kaže, još nije vidjela. Taj golemi prostor teško je i ugrijati pa nikad nije ni dovoljno toplo.
POGLEDAJTE VIDEO:
Trebalo je biti privremeno...
S tom su situacijom suočeni i drugi učitelji i đaci Područne škole Dragonožec, u istoimenom naselju udaljenom od Zagreba 20 kilometara, koji već petu zimu zaredom nastavu pohađaju u prostoru lokalnog vatrogasnog doma, još od potresa 2020. godine. Škola je prvo bila pogođena zagrebačkim potresom, nakon kojega su djeca još normalno pohađala nastavu, a nakon petrinjskog škola više nije bila u uporabnom stanju. Iz škole saznajemo kako je gradska vlast tad još tvrdila kako je sve u redu i sigurno za korištenje, ali pravo stanje bilo je sve samo ne to.
Mjesna samouprava je zbog svega s dobrovoljnim vatrogascima dogovorila da koriste prostor DVD-a i društvenog doma. Trebao je to biti privremeni smještaj, a potrajalo je pet godina.
Ploča na kotačićima
Djeca jedu na hodniku među cipelama i svima koji onuda prolaze, a to je stvarno puno ljudi. Naime, prostor dijelimo s još nekoliko lokalnih zajednica, dobrovoljnim vatrogasnim društvom, KUD-om, penzionerima, mjesnim odborom...
- Djeca nikad nemaju mira. Naravno, oni su još mali i reći će vam da im to ne smeta i da im je tamo dobro. Ali to je i normalno s obzirom na to da ne znaju za bolje. Nikad nisu vidjeli normalnu školu i to je poražavajuće - kaže učiteljica.
Upozoravaju i vatrogasci
- Nedavno smo dodali strunjače da se djeca mogu normalno igrati, da mogu raditi kolutove i skakati. Pod odmorima nemaju kamo, ispred Doma smo tek nedavno postavili ogradu koja nas dijeli od glavne ceste, a i sve je samo beton, nije idealno, pogotovo ljeti kad je prevruće bez sjene tamo stajati - nabraja učiteljica.
Dijalog o gradnji škole pokrenut je početkom 2022. godine između Uprave grada Zagreba i Mjesnog odbora Dragonožec, kad je Grad "gurao" renovaciju zgrade u formi četverogodišnje, tj. područne škole, s čime se mještani nisu slagali. Mještani su se tad borili za gradnju nove osnovne škole koja bi obuhvaćala osam godina školovanja i proširila sadržaje, dodala kabinete i sportsku dvoranu. Tri godine kasnije o spornom se prostoru i dalje samo priča, nema ni naznake početka gradnje.
Gradit će se velika škola
Za mišljenje o svemu upitali smo i Grad Zagreb.
- Projekt koji je izrađen tijekom prethodne gradske uprave, planirao je školu isključivo za učenike od 1. do 4. razreda. Po zahtjevu i dogovoru s Mjesnim odborom Dragonožec, Gradskom četvrti Brezovica i školom zaustavljena je realizacija te je pokrenut postupak javne nabave za projektiranje nove i suvremene škole za učenike od 1. do 8. razreda - odgovaraju iz Gradskog ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne poslove.
Dodatno vrijeme, kažu, oduzima to što je riječ o objektu pod zaštitom. Navode da je projektant za novi projekt odabran te je u tijeku izrada glavnog projekta, što bi trebalo završiti do proljeća 2025. Do rujna sljedeće godine očekuju raspisivanje nabave za izvođača radova. Nova će škola, kažu iz Grada, biti namijenjena za 336 djece u 12 razrednih odjela, te će imati "dva vanjska košarkaška igrališta dimenzija i jedno rukometno igralište. Predviđeni su i zatvorena sportska dvorana, manja dvorana, te vanjski prostor za vježbanje sa spravama".
Iz Grada o mogućem premještaju iz vatrogasnog doma u neki alternativni smještaj, do gradnje novoga objekta, kažu kako "razmatraju različite opcije te će eventualnu odluku o novoj lokaciji donijeti u dogovoru sa školom".