Premijer Andrej Plenković i na ovoj, posljednjoj sjednici Vlade u ovom sastavu, podsjetio je po tko zna koji put kako je Vlada stala uz poduzetnike za vrijeme korona krize te istaknuo kako su nastavili s novim mjerama skraćenog radnog vremena u iznosu od 2000 kuna mjesečno po radniku.
Pogledajte video: Plenković uoči sjednice
Podsjetio je i na zajam Svjetske banke 300 milijuna dolara za Covid-19 i obnovu obrazovanih i zdravstvenih ustanova nakon potresa. Osvrnuo se i na završetak hrvatskog predsjedanja Vijećem EU prije dva dana.
Ni jednoj zemlji se nije ovo dogodilo
- Zahvaljujem svima koji ste radili na pripremama i maksimalnom angažmanu. Ja sam obavio dosta razgovora proteklih dana s predsjednicima Vijeća, Komisije, Parlamenta, kancelarkom Merkel, koja je preuzela predsjedanje i od svih njih smo dobili priznanje za angažman u do sada neviđenim okolnostima bez presedana. Ni jednoj zemlji se nije dogodilo ovo što se dogodilo nama u 70 godina povijesti rada Unije - istaknuo je Plenković naglasivši kako su se za vrijeme našeg predsjedanja postigli enormni iskoraci u zajedničkom odgovoru na Covid-19, bilo u zdravstvenom, bilo u ekonomskom i financijskom smislu.
- Što se tiče obrazovanja, mi smo bili najučinkovitiji od svih i najbrži. Prvi smo bili nakon kraja škole i na načinu nastave putem TV-a i online, održali maturu, završili školsku godinu, tu smo pokazali kako u izvanrednim okolnostima možemo osigurati kvalitetno funkcioniranje i zahvaljujem ministrici Divjak i cijelom sustavu obrazovanja - poručio je.
Što se tiče obnove nakon potresa, istaknuo je kako će pokušati postići što širi konsenzus svih aktera.
- To je vrlo kompleksan proces, utvrđene su štete od 86 milijardi kuna, to su ogromne štete, više od 60 posto proračuna na godišnjoj razini. Tu očekujemo pomoć Svjetske banke i EU Fonda za solidarnost - istaknuo je.
Nema novih žarišta
Državni tajnik u Ministarstvu zdravstvu, Tomislav Dulibić, iznio je najnovije podatke vezane za korona virus istaknuvši kako je ukupno u Hrvatskoj zaraženo 2912 osoba, a od toga je aktivno 647. U posljednja 24 sata imamo 81 novozaraženih.
84 osobe su na liječenju, troje ih je na respiratoru, a dvoje preminulo. Do sad je testirano, dodao je, 81.437 osoba.
- U Đakovu, žarištu zbog uvezenih slučajeva s Kosova, epidemiolozi su dalje na terenu. Budući da se radi o velikom broju, epidemiološka obrada još uvijek traje. U Zagrebu je većina novih slučajeva povezana s noćnim klubovima. U Zadru nema novih slučajeva povezanih s teniskim turnirom - rekao je dodavši kako u ostalim županijama nema novih žarišta već se radi o sporadičnim slučajevima.
Što se tiče turista, naglasio je, nekoliko ih je zaraženih u Puli i Zadru.
- Svi su epidemiološki obrađeni, zbrinuti te nema daljnjeg širenja virusa. Obzirom na broj turista, radi se o zanemarivom broju - poručio je.
Ministarstvo zdravstva je, dodao je, nastavno na situaciju u Zagrebu uputilo u zagrebački stožer da procijene potrebu ponovne aktivacije izvanrednih ambulanti za pregled bolesnika pod sumnjom na zaraženost koronom, tzv COVID ambulante.
- Zdravstvenim ustanovama dana je preporuka da se veća pažnja posveti testiranju pacijenata sukladno preporukama HZJZ-a - rekao je dodavši kako se zdravstvenim djelatnicima preporuča izbjegavanje putovanja u inozemstvo.
- Popuštanje mjera znači povećanu odgovornost svakog građanina za vlastito, ali i zdravlje drugih. Pozivamo sve da i dalje pridonose suzbijanju širenja zaraze, ostanimo svi maksimalno odgovorni - poručio je Dulibić.
Očekujemo još više turista
Ministar unutarnjih poslova i načelnik Nacionalnog stožera, Davor Božinović, podsjetio je na novu odluku Stožera od 30. lipnja kojom se prelazak državne granice omogućava za sve građane država članica EU i Schengenskog prostora uz izuzetke za državljane trećih zemalja koji i dalje moraju dokazivati svrhu ulaska u Hrvatsku.
- U svibnju je promet putnika preko graničnih prijelaza iznosio dva milijuna i 132.869, a u lipnju šest milijuna i 606.801, što je povećanje za oko 210 posto - rekao je dodavši kako se očekuje i veći broj.
Od 28. svibnja, dodao je, preko sustava Enter Croatia najavljeno je 1,1 milijun stranih putnika.
- Oko 90 posto prijava odnosi se na turističke posjete. 1. srpnja u Rijeku je pristigao prvi agencijski vlak iz Praga u kojem se nalazilo oko 450 putnika - rekao je dodavši kako je zahvaljujući dobroj organizaciji i najavi putnika granična kontrola trajala svega 20-ak minuta.
- Imali smo sastanak s češkom turističkom zajednicom i dogovoreno je kako će agencije unaprijed dostavljati liste putnika kako bi se izvršila potrebna provjera prije dolaska na granični prijelaz i omogućila veća protočnost. Sličan sastanak održat će se i s ostalim hrvatskim turističkim zajednicama u EU - rekao je.
Podsjetio je i da je iz Kine 26. lipnja stigao brod sa 194 tone medicinske zaštitne opreme u vrijednosti 10,2 milijuna dolara.
- U ovom trenutku oprema se distribuira prema biračkim odborima u suradnji s DIP-om, ali i prema zahtjevu Ministarstva demografije prema svim ustanovama socijalne skrbi - poručio je.