To je to što me zanima!

VIDEO Ovo su moćne rakete za udare na Rusiju koje je odobrio Biden. Što će reći Trump i Putin?

Taj je korak Biden napravio nakon vijesti o raspoređivanju sjevernokorejskih trupa na strani Rusije, što je uzbunilo i Kijev i Washington
Vidi originalni članak

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena ukinula je ograničenja koja su dosad sprečavala Ukrajinu u korištenju američkog oružja za napade duboko u ruski teritorij, rekla su tri upoznata izvora, što predstavlja značajnu promjenu američke politike u ukrajinsko-ruskom sukobu.

Ukrajina planira izvesti svoje prve dalekometne napade u nadolazećim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje iz sigurnosnih razloga.

Bijela kuća odbila je komentirati. Do tog je poteza Sjedinjenih Država, nešto više od dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. siječnja, došlo nakon višemjesečnih zahtjeva ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se ukrajinskoj vojsci dopusti korištenje američkog oružja za dalekometne udare na ruske vojne ciljeve izvan svojih granica.

Taj je korak Biden napravio nakon vijesti o raspoređivanju sjevernokorejskih trupa na strani Rusije, što je uzbunilo i Kijev i Washington. Prvi duboki udari vjerojatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet i do 300 kilometara, prema izvorima.

Iako su neki američki dužnosnici izrazili sumnju da će odobrenje korištenja oružja dugog dometa promijeniti tijek rata, odluka bi mogla pomoći Ukrajini, budući da ruske snage ostvaruju uspjehe na bojnom polju, kao i staviti Kijev u bolju pregovaračku poziciju kada i ako dođe do pregovora o prekidu vatre.

Nije jasno hoće li Trump poništiti Bidenovu odluku kada preuzme dužnost. Izabrani je predsjednik dugo kritizirao opseg američke financijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao brzo okončanje rata, ne objašnjavajući na koji način.

Ipak su i neki republikanci u Kongresu pozvali Bidena da popusti pravila o tome kako Ukrajina može koristiti oružje koje joj je dao SAD.

Rusija je ranije upozorila da će korak prema popuštanju ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja smatrati velikom eskalacijom.

Putin ranije upozorio: Smislit ćemo načine odgovora

Ruski predsjednik Vladimir Putin prije manje od mjesec dana rekao je da Moskva smišlja različite načine odgovora ako Sjedinjene Države i njezine saveznice u NATO-u dozvole Ukrajini da upotrijebi zapadno oružje dugog dometa za udare duboko u Rusiju, objavljeno je u nedjelju.

"(Rusko ministarstvo obrane) razmišlja o tome kako odgovoriti na moguće udare dugog dometa na ruski teritorij, ponudit će niz odgovora", rekao je tada Putin novinaru državne televizije Pavelu Zarubinu.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij mjesecima moli saveznike Kijeva da dopuste Ukrajini da ispaljuje zapadne projektile dugog dometa, uključujući američke ATACMS i britanske Storm Shadows, duboko na ruski teritorij kako bi se ograničila sposobnost Moskve za napade na njegovu zemlju.

Na pitanje Putinu jesu li zemlje NATO-a čule njegove prethodne izjave da bi takav potez države, koje opskrbljuju Kijev raketama dugog dometa, izravno uvukao u rat.

"Nisu mi ništa rekli o tome, ali se nadam da su čuli", rekao je Putin.

"Jer, naravno, i mi ćemo morati donijeti neke odluke za sebe."

Putin je rekao da je malo rano govoriti o tome kako točno, kada i gdje će Rusija odgovoriti, ali da će Moskva, ako budu odobreni udari dugog dometa, morati odgovoriti primjereno.

Putin je rekao da samo osoblje iz zemalja NATO-a može upravljati specifičnom opremom koju Ukrajina želi jer Kijev nema potrebne stručnjake.

"Ukrajinska vojska nije sposobna to učiniti samostalno, ne može", rekao je Putin.

Što je ATACMS?

ATACMS je dalekometni, visokoprecizno vođeni balistički raketni sustav, dometa do 300 kilometara, koji se može lansirati sa mobilnih platformi kao što su lanseri raketa HIMARS. Ove rakete su dizajnirane za napad na strateške ciljeve kao što su aerodromi, položaji za rakete zemlja-zrak, artiljerijske snage, komunikacijske točke... Rakete dosežu visinu leta između 50 i 65 kilometara.

Ta visina im omogućava da izbjegnu većinu obrambenih sustava zemlja-zrak, zadržavajući pritom preciznost neophodnu za izvođenje napada. Brzina rakete dostiže 3.700 kilometara na sat, dok je njena dužina četiri metra. Težina bojeve glave procjenjuje se na 160 do 560 kilograma. Ukrajinci su ih, nakon što ih je Amerika isporučila prošle godine, koristili za dalekometne udare na Krim. Ali sve do sada nisu imali američko odobrenje za uporabu izvan ukrajinskog teritorija.

Idi na 24sata

Komentari 121

  • Prekobicnjak 18.11.2024.

    Izgleda da smo zbog odluke jednog senilnog starca zadnja generacija ljudi koja živi na kugli zemaljskoj.

  • sanišajn 18.11.2024.

    Ne kuzim ovo likovanje, kao da se nas to ne tice. Biden ce uvuc EU u rat s Rusijom, a Trump ce preuzet vlast i oprat ruke tako da nas SAD nece stititi.

  • Anunaki 18.11.2024.

    Ajmo Rusi deri dalje♥️

Komentiraj...
Vidi sve komentare