To je to što me zanima!

VIDEO Na Interliberu se prodaje knjiga vrijedna čak 17.500 eura: 'Imamo dvije ozbiljne ponude!'

Čiju će kolekciju upotpuniti ove rijetke knjige ne znamo, a svatko tko se zatekne na Interliberu ima ih priliku barem pogledati u vitrini, a vlasnik će s vama ljubazno podijeliti njihovu fascinantnu povijest
Vidi originalni članak

I ove godine sajam knjiga Interliber ponudio je bogati izbor naslova, a među njima su se našle čak i rijetke inkunabule.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Najvrjednija inkunabula koju prodajemo su Atičke noći (Noctes Atticae) Aula Gelija. Cijena joj je 17.500 eura, a sada je prodajemo za 14 tisuća jer je snižena kao i sve druge knjige na sajmu. Radi se o iznimno rijetkoj knjizi koju je otiskao Andrija Paltašić iz Kotora u jednoj od prvih hrvatskih tiskara 1477. godine. Knjiga je dakle izdana 22 godine nakon što su se knjige počele tiskati, odnosno nakon otkrića tiskarskog stroja. Britanska knjižnica je napravila istraživanje i poznato je da u svijetu postoji 78 primjeraka ovog djela, a tri se nalaze u Hrvatskoj. Jedan primjerak se nalazi i u fundusu NSK i on je digitaliziran, ali naš je u puno boljem stanju - govori nam ponosni vlasnik antikvarijata Biblos Daniel Glavan.

Paltašić je gotovo pa otac tiskarske djelatnosti na ovim prostorima. Njegova su izdanja najuspjelija u mletačkome tiskarstvu XV. st.; upotrebljavao je 22 tipa različitih slova (6 romanskih, 10 gotičkih i 6 grčkih). U Hrvatskoj je sačuvano više od trideset primjeraka njegovih izdanja. 

Za ovaj primjerak Atičkih noći, kaže Glavan, već imaju ozbiljne ponude dva kupca.

-  Primio sam već dva ozbiljna poziva. Kada se radi o tako iznimno rijetkoj knjizi, kupci mi ostavljaju puno pitanja, a to su uglavnom kolekcionari i naši ljudi koji žive diljem svijeta. Ovakve knjige čuvamo u vitrini i u sefu, a pokazujemo ih samo ozbiljnim kupcima. Tu su dobro čuvane jer nisu pod direktnim suncem - kaže Glavan.

Osim Atičkih noći, imaju i rijedak primjerak knjige O ustroju država u Aristotelovu duhu sa suvremenim primjerima (Dello stato delle republiche secondo la mente di Aristotele con esempi moderni) dubrovačkog plemića, filozofa, političara i polihistora Nikole Vitova Gučetića. To je opsežno dijaloško djelo, tiskano 1591. u Mlecima te je prvo naše sustavno djelo o političkoj filozofiji i pitanjima države.

- Imamo dva bitna hrvatska rječnika, a radi se o rječnicima Andrije Jambrešića i Ivana Belostenca. Tu su i Institucije Marka Marulića, Atlas Venecijanskog zaljeva te vrlo važnu knjigu knjigu za nas Hrvate jer smo za njeno tiskanje dobili dozvolu Pape, a radi se o Rimskom ritualnu izdanom 1640. godine na hrvatskom jeziku - navodi Glavan.

Osim rijetkih knjiga napravili su i izložbu starih zemljovida.

- Osnovna djelatnost našeg antikvarijata već 22 godine je repatrijacija hrvatske književne kartografske baštine, da vratimo naša izdanja u zemlju podrijetla. Ovako vrijedne knjige, pogotovo inkunabule su iznimno rijetke. Nikad ni jednu inkunabulu nisam pronašao u Hrvatskoj nego one uglavnom potječu iz nekih dvoraca ili iz nekih velikih biblioteka. Stjecajem povijesnih okolnosti uglavnom te knjige nisu ni tiskane u Hrvatskoj. Ja ih pronalazim putujući po svjetskim sajmovima od Milana, Berlina i Pariza - objašnjava Glavan.

Čiju će kolekciju upotpuniti ove rijetke knjige ne znamo, a svatko tko se zatekne na Interliberu ima ih priliku barem pogledati u vitrini, a vlasnik će s vama ljubazno podijeliti njihovu fascinantnu povijest. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare