Imamo lijekove, imamo i hrane, ali do nas se ne može. A ne možemo ni mi nikuda. Nismo bili ugroženi ni u jednom trenutku. Ali kad imate nepokretno dijete, sve što vam se dogodi pada vam valjda sto puta teže, kaže nam Rajna Perica iz Obrovca, koju je rekordno visok vodostaj Zrmanje u noći na ponedjeljak otjerao iz stana.
POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI
Rajna gleda u Zrmanju, koja se prelila preko noći, probila maleni zečji nasip te potpuno preplavila sve ulice u starom gradu. Usred noći, u pidžami, s nepokretnim sinom Dinom (30) i suprugom pobjegla je iz stana te potražila sigurno i suho mjesto. Dino ima cerebralnu paralizu. Prije tri godine ušao je u svoju sobu, a sad je bez nje ostao. Majku Rajnu pita kad će kući.
Mi smo došli u ovaj stan, a sutra moramo van jer dolazi gospođa koja je vlasnica, a inače živi u Izraelu - dodaje Rajna.
I ona i Dino sjetni su, još šokirani, ne znaju što sutra donosi. Jer najavljuju i nove kiše.
Milanko i Ika Miloš ušli su u deveto desetljeće života, no nikad se nisu susreli sa situacijom da moraju napustiti svoj stan, u prizemlju zgrade u Obrovcu. Skromnom bračnom paru cijeli je život stao u dvije plastične vrećice.
- Odite dolje slobodno. Ja sam bez riječi, imam 87 godina i sad moram negdje drugdje otići. Meni je ovo vrlo teško - govori baka Ika, koja sjedi ispred ulaza.
Umjesto automobila, na obrovačkim cestama su čamci. Geodet Ivan Brkić napravio je improviziranu branu, ali njegov ured je potopljen. Odjeven je u potkošulju, s operirana dva kuka, spašava što spasiti može. Tek će se vidjeti pravi razmjeri štete. Ovo je samo početak katastrofe, kazuje nam.
Sve je uništeno
- Zaista je teško kad vam cijeli život otplavi u manje od pola sata - govori Ivan.
Neki mještani popeli su se na više katove kuća i ondje jednostavno čekaju da poplava prođe.
A gdje je sve to vrijeme obrovački gradonačelnik Ante Župan? U nedjelju, kad se počela dizati Zrmanja i počela poplavljivati ulice i kuće, njega nije bilo u gradu. Išao je u Zagreb na sastanke. Vratio se u grad, po njegovim riječima, u ponedjeljak u 13.30.
- Krenuo sam na službeni put, a kada se to pojavilo, vratio sam se, ali sam u međuvremenu sve pratio jer imamo dobro organiziranu službu, Stožer i sve spremno - rekao je za Župan za Jutarnji.
Kaže i da je čuo za obitelj koja je sa sinom koji ima cerebralnu paralizu morala bježati na prvi kat.
- Upravo sam zamolio pročelnicu da ih potraži, da im da ključ od mojeg stana, neka ga koriste dok se situacija ne smiri - kaže Župan.
Radnici užurbano grade nasipe. U 12 sati uspjeli su napraviti 300-tinjak metara, i to jednostavnim metodama, iz ruke u ruku.
Obrovčani su na cesti. Voda je grad podijelila u dva dijela, nemoguće je stići ikako drukčije osim pješice preko brda. Na samom ulazu u grad pao je ogroman odron, koji je od nedjelje navečer presjekao ulaz u grad s južne strane.
- Čak 400 kubika kamenja s brda se stropoštalo na cestu. To je 8000 tona. Da je netko prolazio, ne bi mu bilo spasa. Kamenje još pada, ali s drugih klizišta - objasnili su radnici.
Zrmanja je u Obrovcu dosegnula u ponedjeljak nikad zabilježen vodostaj od 302 centimetra. Prethodni rekord bio je čak 39 centimetara niži (263 cm), što znači da je stanje "vrlo ozbiljno", istaknuo je voditelj zadarske Službe civilne zaštite Mario Andrić pa dodao da nitko nije životno ugrožen.
Uništene vrgoračke jagode
- Pripremamo obranu od još višeg vodostaja - rekao je.
Prvi čovjek grada, Ante Župan, navodno je na službenom putu, a Obrovčani se snalaze kako znaju i umiju.
Ona i suprug samo su neki od mnogih kojima je poplavljena kuća zbog izlijevanja rijeke Otuče. Štete zbrajaju, vatrogasci i HGSS su na terenu. Volonteri Crvenoga križa obilaze poplavljene stanovnike, dostavljaju im hranu i lijekove.
- Cijelu noć nisam spavala, ovo je strašno. U ovakvim beznadnim situacijama počinjem gubiti volju za životom. Kako je tek onima kojima su kuće poplavile i prije tri godine, koji su ih obnovili i sad im je opet sve uništena - dodala je njena mama Biljana (49).
Jučer je treći dan zaredom padala kiša i u vrgoračkom kraju. I tamo je bilo poplava.
- To ti je tako. Priroda se grubo poigra kad se najmanje nadaš - kazuju mještani.
Dio polja Rastok i naselja Orah je pod vodom. "Plivaju" i plastenici s vrgoračkim jagodama.
- Što smo pobrali, pobrali smo - govore Vrgorčani.
A ostalo su "pobrale" poplave. Ništa bolje nije ni u Kokorićima. Pod vodom je sad i polje Bunina, kao i svi proljetni poljoprivredni nasadi. Nitko se nije u svibnju nadao ovolikim količinama oborina, ponavljaju Vrgorčani, koji će, tek kad se vodostaj povuče, moći početi zbrajati štete.