To je to što me zanima!

VIDEO 'Prvi sam čovjek koji je u Hrvatskoj dobio srce i bubreg u isto vrijeme. Ne bih preživio...'

Muškarac srednjih godina dobro se oporavlja na jedinici za kardiologiju na zagrebačkom Rebru nakon transplantacije srca i bubrega. Još se dva pacijenta dobro osjećaju nakon multiorganskih transplantacija
Vidi originalni članak

Pozvali smo vas jer smo u zadnja 2 tjedna napravili 14 transplantacija, 3 multiorganske transplantacije. Kod jednog pacijenta srce i bubrega koja je prvi put učinjena u Hrvatskoj, a druga je bila jetre i srca, a treća bubreg i jetra, rekao je ravnatelj zagrebačkog KBC-a Ante Ćorušić. Dodao je da je za to trebao visok stupanj entuzijazma i organizacije svih koji sudjeluju u programu transplantacije organa te da se  rijetko koja bolnica može pohvaliti da je u ovako kratkom vremenu napravila tri multiorganske transplantacije.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U isto vrijeme su radili i monoorganske transplantacije.

- Ponosni smo na naš transplantacijske timove i organizacije cijelu bolnice jer ovakav pothvat u tjedan dana se može napraviti samo u visoko organiziranim institucijama. Jedan dio djelatnika je prekinuo svoj godišnji odmor kako bi sudjelovali u transplantacijama. Pacijenti su dobro i stabilno. Napravili smo uspjeh na razini Hrvatske, ali i Europe. Svi pacijenti kojima su organi transplantirani bili su na listi Eurotransplanta - rekao je Ćorušić.

Dr. Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila u KBC-u Zagreb, rekao je da su se za zahvat transplantacije srca i bubrega pripremali u nekoliko navrata.

- Konačno kada su se poklopile sve okolnosti, kada smo našli prikladnog bolesnika, kada su se timovi kardiologa, kardiokirurga, nefrologa i urologa uspjeli dogovoriti oko nesporne indikacije, kada se našao zadovoljavajući donor, uslijedila je vrlo složena koordinacija, organizacija i na kraju tehnička izvedba u rukama kirurga - rekao je akademik Miličić. 

Liječnici su otkrili i da se radi o pacijentu srednjih godina koji se trenutno oporavlja na jedinici za kardiologiju kojeg smo na kraju i posjetili.

Pacijent ima poruku: Živite s manje stresa

- Super se osjećam. Želim svima poručiti da stanu na kočnicu i počnu živjeti zdravije i s manje stresa jer nikad ne znaš kada će ti zdravlje otkazati. S tim da ja ni nisam živio tako nezdravo - rekao je pacijent.

Dodao je da se nakon ovakvih zahvata na oporavku provede od 45 do 60 dana te da misli da to i njega čeka.

 POGLEDAJTE VIDEO: Prvi pacijent kojem su presadili srce i bubreg u isto vrijeme

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Imao sam infarkt, a još od prije bolesne bubrege. Infarkt je samo pogoršao moju situaciju i bez transplantacije jednog i drugog organa ne bih preživio. Hvala liječnicima i svaka im čast, predivni su kao i svo ostalo osoblje ovdje, dobio sam priliku za novi život. Od srca im još jedno veliko hvala - rekao je muškarac.

Akademik Miličić izijestio je i o drugim transplantacijama.

- Drugi uspjeh je simultana transplantacija srca i jetre koja nije prva u našem KBC-u, već imamo s tim iskustva. To je vrlo složen kirurški, organizacijski i medicinski pothvat koji je i ovoga puta uspio. Riječ je o bolesniku koji je bolovao od nasljedne amiloidoze, od bolesti nakupljanja koja uništava strukturu i funkciju srca. Uzrok te bolesti je proizvodnja patološkog amiloida u jetri. Prema tome, ako se presadi srce, a nije zbrinut izvor bolesti, a to je jetra, onda bolesnik nije izliječen. Transplantacijom srca i jetre je ta bolest kod pacijenta zaustavljena. On se liječi u Klinici za kardiologiju te se dobro oporavlja kao i onaj prethodni - rekao je Miličić.

Na presici je govorio i predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb, dr. Hrvoje Gašparović.

- Važno je da javnosti uspijemo prikazati koliko je hrvatski transplantacijski program zapravo odličan na svjetskoj razini. U Hrvatskoj je prošle godine napravljeno 48 transplantacija srca, što čini 12 transplantacija srca na milijun stanovnika. Usporedbe radi, u Njemačkoj se napravi 3.5. Uspješnost našeg transplantacijskog programa se godinama prati i on raste. Srce je organ koji ima najuži vremenski okvir kojeg je potrebno napraviti transplantaciju. To iznosi otprilike od četiri do četiri i pol sata.  To znači da od trenutka kada se u bolnici u kojoj se donorsko srce uzima pa do trenutka kada se kod nas u KBC-u ponovno pokrene srce, ne smije proći dulje od četiri sata. Često se na sam transport gubi više od 2 sata i zato koristimo sve što nam je na raspolaganju - i helikoptere i avione i kamione... Jedino još podmornicu nismo koristili - našalio se predstojnik. Tvrdi da je to iznimno važno s obzirom na to da, kada se radi o multiorganskim transplantacijama, postoji još jedan tim koji sudjeluje u tome, a to su četiri operacijska tima koja rade paralelno i koja je potrebno koordinirati i organizirati.

- Teško je u jednoj i pol rečenici objasniti koliko je to kompleksan zahvat te koliko je to logistički velik izazov. Srce ide prvo, a nakon toga idu jetra ili bubreg jer bez hemodinamske stabilnosti koju nudi srce nije zapravo ni moguće nastaviti operacijski zahvat. Ponosni smo na sve ovo jer u Europi je do 2022. bilo ukupno napravljeno 20 transplantacija srca i jetre. Ovo što smo mi napravili pokazuje na zrelost našeg transplantacijskog programa - rekao je Gašparović.

Idi na 24sata

Komentari 26

  • Zgubider 10.09.2024.

    Bilo bi dobro da pratite te pacijente 1, 2, 3 i 5 godina nakon transplantacije. Kako bi se vidjelo jel su živi. Da ne bi bilo poput one vijesti od prije nekih godinu dana, kad su američki liječnici čovjeku transplantirali svinjsko srce. Čovjek je umro tri tjedna nakon operacije, a liječnici su dali izjavu za medije da nije od srca 😊…

  • Pisam po crvenim urbanim sovinistima 10.09.2024.

    Aaa cek cek HDZovo Rebro opet postize nerealna postignuca 😂👌 auuu padaju floskule i spinove niz rijeku oravde 🫨

  • stratus 10.09.2024.

    Bravo doktori i svi ostali u timu.,

Komentiraj...
Vidi sve komentare