To je to što me zanima!

Veliki misterij Modiglianijeve 'Annie Bjarne' s crnim očima

Izložbu vrhunskih umjetnina iz vrijedne kolekcije izraelske Zaklade MT Abraham (MTA) 24sata i partneri otvaraju 14. svibnja u Zagrebu
Vidi originalni članak

Odlične vijesti za mnogobrojne ljubitelje lijepe umjetnosti. Djela koja su stvarali slavni svjetski kipari i slikari, nakon izlaganja u mnogim eminentnim svjetskim muzejima, napokon stižu u Hrvatsku. U organizaciji 24sata i uz podršku Turističke zajednice grada Zagreba, 14. svibnja u Galeriji Klovićevi dvori  otvara se izložba vrhunskih umjetnina iz kolekcije privatne izraelske zaklade MT Abraham (MTA) pod  nazivom “Od boemstva do vječnosti”. Stotinjak umjetničkih djela stiže iz Mostara, iz ugledne galerije  “The Hub of Fine Arts”, koja je otvorena 2022. godine. Mnoga od njih hrvatska će publika vidjeti prvi put. Umjetnička zbirka Zaklade MTA, nastala prije 20 godina, posjetiteljima će pružiti nesvakidašnji uvid u umjetničke pokrete 20. stoljeća: fovizam, kubizam, futurizam i apstrakcionizam. Uz Edgara Degasa i njegovu skulpturu “Mala četrnaestogodišnja plesačica” te Henrija Matissea, čiji “Ležeći akt” (Aurora) iz 1907. stiže u Klovićeve dvore, kao velika zvijezda izložbe poznati je talijanski  slikar Amedeo Modigliani (1884. – 1920.), znan i kao ljubitelj portreta. Središnja slika zbirke Zaklade  MTA njegovo je djelo “Annie Bjarne”, ulje na platnu, portret naslikan u studenom 1919. godine, samo dva mjeseca prije njegove smrti. Iako danas cijenjen i poštovan, zanimljivo je da je 1917. imao jedinu samostalnu izložbu u životu, koja je izazvala velik skandal. Njegovi aktovi tad su izbezumili gledatelje i policija je naredila da se slike s izložbe uklone. 

Portreti omiljeni žanr

Amedeo Modigliani odrastao je u siromašnoj talijanskoj obitelji, kao četvrto dijete. Bio je boležljiv, a prema svjedočenjima njegove majke, u deliriju dječak je imao vizije slika velikih renesansnih majstora i tad je otkrio poziv da postane slikar. Kad je stasao, s 22 godine, preselio se u Pariz, gdje se sprijateljio s mnogim slikarima - Mauriceom Utrillom, Maxom Jacobom, Pablom Picassom i 
Chaimom Soutineom. Modiglianiju su portreti bili omiljeni žanr. Najviše je slikao svoju voljenu Jeanne Hébuterne, koju je kao 19-godišnju djevojku upoznao 1917. godine. Naslikao ju je barem 25 puta. Identitet mnogih njegovih modela ostao je nepoznat. Ponekad je, poput kipara čiji su ga radovi oduševljavali, ostavljao očne šupljine praznima. Navodno je govorio svojim modelima: “Kad budem poznavao vašu dušu, naslikat ću vaše oči”. Ugovor s poljskim trgovcem Léopoldom Zborowskim za Modiglianija, koji je uvijek bio siromašan, značio je prestanak briga o novcu. 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Trčali za kupcima

Nekoliko svjedoka sjeća se kako je trgovac “običavao nositi Modiglianijeva platna pod rukom i trčati po Parizu cijeli dan pokušavajući uzalud namamiti nekoga kupca”. Neuredan način života dosta je utjecao na Modiglianijevo zdravlje. Bio je uvjeren kako boluje od gripe, a zapravo je bolovao od tuberkuloznog meningitisa. Iako je bio bolestan, nastavio je slikati. Mlada Šveđanka Thora Klinckowström, koja mu je pozirala u jesen 1919., prisjetila se kako je tijekom sesija često prikrivao napade kašlja pijući rum.Thora mu je dovela slatku plavušu, Nizozemku Annie Bjarne. U svojim memoarima Thora je pisala da njih dvije nisu znale francuski pa su odlučile “držati se jedna druge”.

Tko je bila Annie


“Modiglianijev studio nalazio se na gornjem katu kuće u Ulici de la Grande Chaumière. Veliki stol s njegovim slikarskim priborom, čaša i boca ruma bili su sve što se tu nalazilo, uz dva stolca, nekoliko platna i stalak. Pio je često i s lakoćom – da umiri kašalj, rekao bi – a zaista je puno kašljao”, napisala je Thora u svojim memoarima “Putovala sam u Pariz”.

Annie je bila “riđa, vrlo blijeda djevojka sa sjajnom kosom skupljenom u čvor na potiljku. Modigliani je skicirao Annien portret na listovima papira iz  Café de la Rotonde. Annienina skica, identična portretu u ulju na platnu, očito je nastala u studiju, smatraju stručnjaci jer se na njoj nalaze svi poznati detalji kao što su tamnocrvena vrata iznad kojih se nalazi stakleni panel. Krajem 2019. godine meningitis se zakomplicirao i Modigliani je preminuo početkom 1920. Imao je samo 36 godina. Dan nakon smrti trudna Jeanne, njegova velika ljubav, počinila je samoubojstvo skočivši iz stana svojih roditelja na petom katu. Četiri godine prije smrti, Modigliani je stvorio dvjestotinjak slika, uključujući portrete i aktove. Odaju ga izdužene oči njegovih modela. Njegova prva retrospektiva održana je 1921. u galeriji Levesque u Parizu, a prva izložba u Italiji održana je godinu poslije. 

Vrhunska djela 

U Klovićem dvorima publika će vidjeti i slikare poput Augustea Chabauda, kojem je unikatni ekspresivni umjetnički izražaj priskrbio jedinstveno mjesto među fovistima, ili pak Ortiz de Zárate, prijatelj Pabla Picassa iz mladosti. Talijanske futuriste predstavljaju Enzo Benedetto, Vittorio Corona i Fortunato Depero. Tu su mađarski umjetnici uključujući Bélu Kádára, Lajosa Tihanyija i Huga Scheibera. Izložba, naravno, odaje i počast ženskoj umjetnosti. Ova izložba jedinstvena je po tome što rekreira najširu panoramu umjetničkog života ne samo u Europi nego i u Latinskoj Americi te u Sjedinjenim Američkim Državama.

Idi na 24sata