Povjerenstvo za lijekove HZZO-a odobrilo je stavljanje lijekova za cističnu fibrozu, Kaftrija, Kalydeca i Orkambija, na osnovnu listu HZZO-a! To su tri lijeka koja bi oboljelima trebali produljiti životni vijek i olakšati svakodnevni život. Naime, prosječni životni vijek oboljelih je između 30 i 40 godina. Podsjetimo, cistična fibroza je rijetka genetska bolest koja najčešće razara pluća i probavu, ali i druge vitalne organe. Jako je progresivna te se uz desetke lijekova dnevno, stanje može samo donekle držati pod kontrolom, nikako se ne može popraviti.
No to pozitivno mišljenje daje se uz uvjet: mora se pratiti učinak lijekova primijenjenih kod oboljelih osoba uz napomenu da se radi o znatnim financijskim sredstvima koje HZZO mora izdvojiti za primjenu ovih lijekova kod oboljelih osoba. Sredstva će osigurati HZZO kako bi lijekovi postali dostupni bolesnicima kod kojih se očekuje dobar učinak u liječenju - kažu iz HZZO-a.
Sljedeći korak je potpisivanje financijskog ugovora s nositeljem odobrenja, tvrtkom Vertex Pharmaceuticals (Irska), a nakon toga konačni prijedlog ide na Upravno vijeće HZZO-a koji bi trebao donijeti konačnu odluku.
Iz Hrvatske udruge oboljelih od cistične fibroze apeliraju na Upravno vijeće da postupak konačnog odobrenja odrade u što kraćem roku kako bi 150 oboljelih moglo započeti put k lakšem i dužem životu.
- Sada je red na Upravnom vijeću HZZO-a da do kraja provede postupak uvrštavanja lijekova na listu kako bi oni uopće mogli postati dostupni svim oboljelima. Ovo je prijelomni trenutak koji smo mjesecima čekali te nastavljamo pratiti situaciju dok nam lijekovi konačno ne budu dostupni - rekao je predsjednik Hrvatske udruge oboljelih od cistične fibroze Tomislav Levak.
Borba za lijekove
Današnjoj sjednici Povjerenstva za lijekove HZZO-a prethodile su tri sjednice, sve održane bez konkretnih odluka o uvrštavanju lijekova Kaftrio, Kalydeco i Orkambi na osnovnu listu iako je dobavljač ta tri revolucionarna lijeka još u travnju došao na hrvatsko tržište i uputio zahtjeve HZZO-ovom Povjerenstvu za lijekove da ih uvrsti na listu osnovnih lijekova, no za živote oboljelih nije bilo sluha.
Od travnja, kada je predana dokumentacija za pokretanje postupka, održane su tri sjednice Povjerenstva koje su prošle bez konkretnih odluka, poslano je otvoreno pismo premijeru, a isto je također poslano svim čelnim ljudima u Ministarstvu financija, Ministarstvu zdravstva te Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, no pomaka nema.
- Potom je hitno zakazan sastanak Udruge s državnim tajnikom Silvijem Bašićem 26. srpnja, nakon čega su Vlada, točnije premijer Andrej Plenković, te Ministarstvo zdravstva, dali punu podršku Udruzi u borbi za uvrštavanje nužnih lijekova na osnovnu listu HZZO-a, koja je danas urodila plodom - javljaju iz Udruge.