Više od dva desetljeća trajala je agonija Dijane Aničić koja je ovog tjedna dobila barem djelomičnu satisfakciju, crno na bijelo, nakon godina i godina muke, dokazivanja, propitivanja i pokušaja da istjera istinu i pravdu na vidjelo. Općinski građanski sud u Zagrebu, sedmi sud koji se bavio njenim slučajem, presudio je u njenu korist i korist njenog sina Duje (25).
Naime, prije 25 godina Dijana je trebala roditi dva zdrava blizanca, no liječnici su, od njenog dolaska u bolnicu pa sve do poroda koji je nepotrebno odgađan, napravili niz pogrešaka i propusta. Dijanino jedno dijete - sin Toni - zbog toga je umro, dok je drugi - Duje - rođen s teškim cerebralnim oštećenjima. Mladić koji je ovog proljeća proslavio 25 godina je nepokretan, ne može samostalno držati glavu, kao ni micati rukama ni nogama. Duje uz to ne vidi, ne može govoriti niti samostalno jesti.
Potom je predmet došao na sedmi po redu sud, Općinski građanski sud Zagrebu na kojemu su Dijana Aničić i Duje još 2003. godine pokrenuli privatnu parnicu protiv splitske bolnice. Tek u toj odvojenoj građanskoj parnici protiv splitske bolnice, koju je vodila više od 20 godina, Dijana je uspjela istjerati istinu na vidjelo.
Ovog tjedna taj je sud presudio u njenu i Dujinu korist. Utvrdili su cijeli niz grešaka u vođenju njene trudnoće. Dijana će dobiti iznos od 29.199 eura, dok će Duje dobiti 132.722 eura (milijun kuna). Naknadno će sud odlučiti i o naknadama i rentama za tuđu pomoć i njegu, troškove liječenja i troškove parničnog postupka i to kada presuda postane pravomoćna.
Dijana je tijekom pravosudne borbe osnovala i 'Anđeli' koja danas broji gotovo tisuću članova, oko 230 djece i njihove roditelje.
Dijana Aničić u ovom trenutku teško nalazi riječi za komentar presude nakon 25 godina agonije. I dalje je najviše boli, ističe, što je kazneni postupak svojedobno, neposrednu pred zastaru, okončan zapravo oslobađanjem liječnika koji su 1998. skrivili na porodu smrt jednog Dijaninog blizanca u KBC-u Split, a drugog učinili trajnim, najtežim invalidom.
Drugim riječima, boli je što krivci nikad neće odgovarati, i nema druge presude, naknade ni novca koji to može nadomjestiti. Jer kazneni postupak je završio u Zadru "in dubio pro reo", što se može prevesti da su liječnici krivi 99,99 posto, ali nisu onih 0,1 posto, kaže Dijana. I na to naše pravosuđe piše oslobađajuću presudu.
- Ovo je Pirova pobjeda, apsolutno nedovoljna i razočaravajuća zamjena za sve ono što se dogodilo u zadarskom postupku. A što se tiče iznosa dodijeljenih presudom njih ću moći komentirati tek kad budu konačni, s obzirom da se na ovo još dodaju izračuni iznosa liječenja i kompletne skrbi – rekla nam je Dijana Aničić dodajući da je ovo u Zagrebu tek prva presuda, i da realno do njezine potvrde može nažalost proći još 25 godina.