To je to što me zanima!

Velika izložba: U Klovićeve dvore stiže najstarija hrvatska zastava i sablja Nikole Zrinskog

Otvorena je najveća izložba ove godine: oko 150 eksponata iz hrvatsko – mađarske povijesti postavljeno je u 12 soba Galerije Klovićevi dvori. Među njima su i najstarija hrvatska zastava te sablja Nikole Zrinskog.
Vidi originalni članak

Hrvatska i Mađarska imaju 800 godina zajedničke kulturne baštine pa i ne čudi da je veliki pothvat staviti sve u istu izložbu. Upravo to je uspjelo nizu međunarodnih stručnjaka i povjesničara koji su postavili najveći muzejsko - galerijski projekt ove godine, i to u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu. 

U postavljanju izložbe 'Ars et Virtus: Hrvatska – Mađarska. 800 godina zajedničke kulturne baštine' sudjelovalo je više od 20 kulturnih institucija iz Hrvatske i Mađarske, a dio eksponata stigao je i iz Republike Austrije.

Oko 150 eksponata stiglo je proteklih dana u Zagreb, a u 12 soba Galerije Klovićevi dvori bit će prikazana hrvatsko – mađarska likovna baština od srednjega vijeka do kraja Monarhije. U Zagreb je tako stigla i najstarija zastava Hrvatske iz 17. stoljeća, kaciga i sablja Nikole Zrinskog iz Kunsthistorisches muzeja u Beču.

 

Posebna atrakcija je i 'Dubravka' Vlahe Bukovca, koja se nakon 126 godina vratila u Hrvatsku. Slika, visoka tri, a široka 2 metra i 16 centimetara, nastala je u Zagrebu 1894. godine i bila je namijenjena Zlatnoj dvorani u Opatičkoj 10. No, nije se svidjela naručitelju pa ju je na Milenijskoj izložbi u Budimpešti 1896. godine otkupila mađarska vlada za 3600 forinti, te je tako postala vlasništvom Muzeja lijepih umjetnosti. Ovo je treći puta da će 'Dubravka' biti izložena u Hrvatskoj, a djelatnicima Klovićevih dvora trebalo je gotovo dva sata da ju postave.

Na konferenciji za medije istaknuto je i da je ovo bio projekt ne samo posudbe i prikupljanja eksponata nego i suradnje i razmjene iskustava, znanja i informacija među kulturnim institucijama na međunarodnoj razini.

Izložba će u Klovićevim dvorima biti postavljena do 22. studenog, a nakon toga se u prosincu seli u Mađarski nacionalni muzej u Budimpešti. S obzirom na pandemiju koronavirusa, mađarski muzej priprema i virtualno razgledavanje izložbe, a hrvatsku verziju možete pogledati ovdje.

Autori su izložbe i njeni idejni začetnici: dr. sc. Petra Vugrinec, dr. sc. Marina Bagarić, dr. sc. Dragan Damjanović, a nastala je u koprodukciji Galerije Klovićevi dvori i Mađarskog nacionalnog muzeja u Budimpešti. Izložba se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika vlade RH.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • 25.09.2020.

    U ovoj zemlji se ne budi baš ništ i čisto sumnjam da će se netko budit da bi išao gledati sablje!!

  • Maligreen 24.09.2020.

    I šta vrijedi kad može ući par ljudi odjednom...tko to plaća i održava

  • NEUNIŠTIVI erickblack IMUN NA ARMINE 24.09.2020.

    I zastava sa prvim bijelim poljem.Ne ovo tuđmanovo životinjsko carstvo

Komentiraj...
Vidi sve komentare