U okviru istrage koju vodi Europsko javno tužiteljstvo (EPPO) u Milanu i Palermu (Italija), kodnog naziva "Moby Dick", uhićeno je 43 osumnjičenika. EPPO istražuje ogromnu prijevaru s PDV-om u iznosu od 520 milijuna eura, u koju je uključeno nekoliko mafijaških skupina.
Kako su izvijestili, izvršeno je 160 pretraga u više od 10 zemalja, a u akciji sudjeluju stotine policajaca. Istražni postupci i dalje su u tijeku u nekoliko zemalja EU, uključujući Bugarsku, Hrvatsku, Cipar, Češku, Italiju, Luksemburg, Nizozemsku, Slovačku i Španjolsku, kao i u zemljama izvan EU. Ukupno je pod istragom obuhvaćeno 195 ljudi, a više od 400 tvrtki uključeno je u ovu kriminalnu mrežu.
Uz to, na snazi je i naredba za zamrzavanje imovine u iznosu od više od 520 milijuna eura, kako bi se nadoknadila šteta nanesena EU proračunu i nacionalnim proračunima. U Italiji je zamrznuto 129 bankovnih računa, oduzeto je 192 nekretnine, zajedno s 44 luksuzna automobila i brodova.
Prema istrazi, osobe povezane s nekoliko mafijaških klanova ulagale su u kriminalnu organizaciju koja je izuzetno profitabilan sustav sustav izbjegavanja plaćanja PDV-a.
- Moby Dick je ključna istraga za EPPO. Prošlo je neko vrijeme otkako smo počeli upozoravati na ozbiljan udio opasnih organiziranih kriminalnih skupina u prijevarama prema proračunu EU. Osim ogromne štete koju prouzrokuju, upozoravali smo na prijetnju koju njihova aktivnost u ovoj sferi predstavlja za našu unutarnju sigurnost. Sada rasvjetljujemo prvi takav veliki slučaj - rekla je glavna europska tužiteljica Laura Kövesi.
Dodala je da ova akcija pokazuje da ne postoje dva odvojena kriminalna svijeta.
- S jedne strane, imamo teške i opasne kriminalce koji se bave krijumčarenjem droge i trgovinom ljudima, a s druge strane imamo bijele ovrhe koje ‘samo’ korumpiraju i peru novac - dodala je.
Ova organizacija, koja je bila odgovorna za prevaru s PDV-om, koristila je metode poznate kao “PDV karusel” – sustav u kojem su uključene lažne tvrtke koje su nestajale bez ispunjavanja poreznih obveza. Među robom koja je bila predmet prijevare bili su AirPods, laptopi i druga elektronika u ukupnom iznosu od čak 1,3 milijarde eura. Čini se da su mafijaške metode bile korištene i za rješavanje nesuglasica unutar same organizacije između različitih kriminalnih klanova.
U zatvoru su 34 osobe, dok je njih devet u kućnom pritvoru. Na zahtjev EPPO-a, izdan je i europski uhidbeni nalog za sedmero osumnjičenika u Bugarskoj, Češkoj, Nizozemskoj, Španjolskoj i zemljama izvan EU. Četiri osumnjičenika dobila su privremenu zabranu obavljanja komercijalnih aktivnosti.