To je to što me zanima!

Vedriš: Vjerojatno će doći do embarga na uvoz ruske nafte

Ključno je pitanje u kojoj će mjeri Europa, EU, moći bez ruskoga plina jer financiranje kupnje ruskoga plina jednim dijelom sigurno potpomaže ruski ratni stroj, komentirao je ekonomski stručnjak
Vidi originalni članak

Dnevniku HTV-a gostovao je ekonosmki stručnjak i profesor na Visokom učilištu Effectus Mladen Vedriš koji je rekao da će vrlo vjerojatno doći do embarga na uvoz ruske nafte te da je ključno pitanje u kojoj će mjeri EU moći bez ruskog plina.

- Vrlo vjerojatno će doći do embarga na uvoz nafte. Ključno je pitanje u kojoj će mjeri Europa, EU, moći bez ruskoga plina jer financiranje kupnje ruskoga plina jednim dijelom sigurno potpomaže ruski ratni stroj. Tako da ta odluka nije jednostavna, ona će sigurno imati ekonomske posljedice - kazao je Vedriš. 

Isto tako, kazao je da se o tome rade analize i proračuni te da odluka vjerojatno mora biti donesena u narednim tjednima ili pak ljetnim mjesecima. 

VEĆI OTPIS OD PLANIRANOG Shell otpisuje 5 milijardi dolara imovine nakon odlaska iz Rusije

- Ako će biti donesena, ona će sigurno imati ekonomske reperkusije, ali ako pomogne zaustavljanju rata, tada će trajno gledano, pa već i na srednji rok, imati sigurno znatno povoljnije ekonomske posljedice da se svijet vrati u normalu jer produženje ratnog stanja, ove agonije, ove tragedije, sigurno ima implikacije i na ekonomiju - zaključio je.

Vedriš je komentirao i nove prognoze MMF-a za Hrvatsku koje kaže kako će rast bili upola manji, a inflacija trput veća, ali i da događaji poput rata u Ukrajini moraju utjecati na ekonomiju, europsku i globalnu. 

- Teško je očekivati gospodarski rast u uvjetima poremećenih globalnih lanaca, u očekivanju turističke sezone koja će vjerojatno početi nešto kasnije, u uvjetima porasta cijena energenata koje su, kao što vidimo, divljale, tako da ova stopa rasta odražava jedan realitet. Kamo sreće da stopa inflacije ostane na toj razini - rekao je Vedriš pa dodao da Hrvatska ima drugi problem, odnosno da je rast cijena najosjetljiviji u onim područjima koja utječu na naš standard življenja. 

- To su troškovi stanovanja, ishrane, prijevoza, gdje je ta stopa inflacije daleko veća od ovog prosjeka od 5,3 posto i tu je prostor za državu da prvenstveno na sektor energenata nešto učini kako se ta inflacija ne bi prelila na sve ostale segmente življenja - rekao je Vedriš pa dodao. 

- Po mojem uvjerenju, s obzirom na to da država gotovo uzima polovicu prihoda od onoga što mi plaćamo prvenstveno kroz cijenu goriva, još uvijek tu postoji prostora ukoliko te cijene ostanu na ovoj razini, a ne daj Bog da se povećaju. 

OBUZDAVANJE CIJENA Članice IEA-e šalju na tržište 120 milijuna barela nafte iz rezervi

Između ostalog, Vedriš je komentirao i situaciju u hrvatskom turizmu te naglasio da on ima strukturni problem.

- Kamo sreće da sezona bude nešto slična kao prošla. Međutim, problem hrvatskog turizma je strukturni. Mi ćemo dobiti goste koji su iz relativne blizine Hrvatske, koji mogu doći automobilom. Međutim, gosti više platežne sposobnosti - to je bio Daleki istok, Amerika, Sjeverna Amerika i tako dalje - vidjet ćemo što će biti s avioprijevoznicima, što će biti s putovanjima - rekao je Vedriš za Dnevnik HTV-a

Idi na 24sata

Komentari 15

  • Mauzer1943 21.04.2022.

    A kaj bi bilo da su se Ukrainci predali i Rudija došla do Slovačke,Poljske...da li bi se tu zaustavili?

  • lukicluka11 21.04.2022.

    Ne vjerojatno već sigurno će doći do embarga na uvoz svega Ruskog a ne samo nafte jer mi nismo svoji gazde već slušamo ameriku i Brisel, i zato se ja klanjam do poda V. Orbanu što štiti svoje građane od divljanja cijena nafte i plina, što ga ne zanima rat već ga zanima budučnost njegova naroda, eeeee kad bi mi imali takvog premijera i vladu bili bi druga Švicarska.

  • 20.04.2022.

    poznat mi je od šuška pa nadalje

Komentiraj...
Vidi sve komentare