Kubanski operater električne energije priopćio je u ponedjeljak da je vratio struju u većem djelu glavnog grada Havane, unatoč tome što je tropska oluja Oscar pogodila istočni dio otoka, rušeći stabala i dalekovode.
Olujni vjetrovi također su uništili plantaže banana i otkinuli krovove s kuća, dok su obilne kiše uzrokovale klizišta i izolirale udaljena područja. Istočni dio Kube posljednja je četiri dana proveo uglavnom bez struje.
POGLEDAJTE VIDEO:
''Zadnje što želimo jest da pretrpimo još jedan kolaps sustava'', rekao je ministar za energetiku i rudarstvo Vicente de la O Levy.
Kubanski dužnosnici izvijestili su da je struja vraćena u 89 posto glavnog grada, a zahvaljujući ponovnom uključenju najveće elektrane na otoku, opskrba strujom uspostavljena je i u udaljenim provincijama. Međutim, upozorili su da povratak struje ne znači da više neće biti prekida u opskrbi.
Komunistička vlada do srijede je zatvorila škole i većinu tvornica dok se radovi na obnovi mreže nastavljaju.
Kubanska nacionalna električna mreža prvi se put srušila u petak, prije dolaska Oscara i nakon zatvaranja najveće otočne elektrane, zbog čega je 10 milijuna ljudi ostalo bez struje. Uz to, do kaosa su dovele i nestašice goriva. Električna mreža od petka se rušila još tri puta.
Havana je tijekom noći bila uglavnom tiha. No, Reutersov je svjedok vidio nekoliko raštrkanih prosvjeda u siromašnim i zabačenim četvrtima, kao i stanovnike koji su frustrirano lupali loncima nakon dana provedenih bez struje, hrane i vode.
Predsjednik Miguel Diaz-Canel putem nacionalne je televizije u nedjelju navečer poručio građanima da svoje nezadovoljstvo iskažu na discipliniran i uljudan način.
''Nećemo prihvatiti ni dozvoliti vandalizam koji remeti mir naših ljudi'', kazao je.
Posljednjih su mjeseci Kubanci često bili suočeni s dugotrajnim nestancima struje, između 10 i 20 sati u danu, posljedice čega su bile kvarenje hrane i otežani pristup ostalim dobrima kao što je gorivo.
Vlada i neovisni stručnjaci razlog čestim nestancima struje vide u zastarjeloj infrastrukturi koja sve više propada.
Kada je riječ o nestašici gorica i rezervnih dijelova za održavanje svojih postrojenja, Kuba krivca vidi u američkom trgovinskom embargu i sankcijama koje je uveo bivši predsjednik SAD-a Donald Trump.
SAD je odbacio bilo kakvu ulogu u kvarovima na mreži, dok su kubanski saveznici Rusija, Meksiko i Venezuela smanjili izvoz na otok posljednjih mjeseci.