Cijene nafte nezaustavljivo rastu posljednjih pet tjedana. Na američkom tržištu narasle su za gotovo pet posto i iznose 63,08 dolara, a na londonskom, o kojemu je i Hrvatska zavisna, za 2,8 posto, odnosno na 70,34 dolara.
Rezultat je to brojnih događaja na geopolitičkoj sceni - sukoba libijske vlade i pobunjenika u toj zemlji, američkih sankcija Iranu i Venezueli, smanjena proizvodnja Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i Rusije...
- Razvoj situacije u Libiji poticajan je za cijene nafte. No zasad se nafta iz Libije isporučuje i vjerojatno će tako i ostati - rekao je John Kildoff, partner u tvrtki Again Capital. Posljedično, zbog rasta cijena nafte rastu i cijene goriva i naftnih derivata diljem svijeta, pa tako i kod nas.
- Cijena barela sirove nafte raste konstantno od početka godine. U odnosu na lani, skok je to od 16,6 posto u cijenama. Trenutačno barel košta 70 dolara, dok je prije to bilo 60 dolara - kaže Tin Bašić, osnivač portala cijenegoriva.info. U prvom tromjesečju cijene nafte su skočile, a taj trend nastavio se i u prvom tjednu drugog kvartala, odnosno drugom tromjesečju. Time su cijene nafte dosegle najviše razine od početka studenog prošle godine. Bašić objašnjava da skok cijena nije neuobičajen, s obzirom na kretanje cijene barela nafte na svjetskim tržištima.
- Nafta je roba kao i svaka druga. Ovisi o tržištu, odnosno zakonu ponude i potražnje. Cijenu nafte kontrolira OPEC, povećavanjem ili smanjivanjem proizvodnje. Dakle, kad se proizvodnja smanjuje, nafte automatski fali pa se i cijene povećavaju. Ovo dizanje cijena znači i poskupljenje goriva. Kad cijene nafte rastu vani, automatski raste i cijena derivata na mediteranskoj burzi - ističe Bašić.
Prema trenutačnim pokazateljima, kaže, cijene goriva će i kod nas sigurno rasti te zaključuje: 'Ovisimo o svjetskim trendovima. Oni određuju i trendove u Hrvatskoj'. U prilog tome ide i nedavna prijetnja Saudijske Arabije.
Iz te države je poručeno kako će naftu prestati prodavati za dolare te da će je davati za druge valute, i to ako SAD usvoji zakon kojim će kažnjavati zemlje članice OPEC-a za skupu naftu. Ipak, mnogi još vjeruju da će cijene nafte u sljedećem razdoblju ipak pasti. Razlog je pojačana i dosad rekordna proizvodnja SAD-a koja je dosegnula čak 12,2 milijuna barela dnevno.
S obzirom na to da je broj aktivnih naftnih postrojenja u Americi povećan nakon šest tjedana smanjenja broja, proizvodnja bi mogla i dodatno rasti. U tom slučaju, cijene nafte, ali i goriva, zbog povećane proizvodnje mogle bi uskoro padati.