Ja sam sin jedinac. Moj otac Josip puno je napravio za mene. I ja za njega. A sad ga nema već 30 godina. Mene čak ni ne zanima tko ga je ubio. Samo želim znati gdje su mu kosti, gdje da mu palim svijeću, s tugom u glasu govorio nam je Dinko Miovec (56) iz Lipika 2018. godine.
Predsjednik Udruge civilnih invalida i stradalnika Domovinskog rata Požeško-slavonske županije oca je posljednji put vidio 11. listopada 1991.godine. Kad se u Lipiku pripucalo, ocu je rekao: “Tata, hajde, naši su blizu, doći će i sve riješiti. Ima i nas tu nekolicina, obranit ćemo Lipik”.
- Kad je našu kuću pogodilo nekoliko granata i više nije bila pogodna za život, mamu, tatu i pokojnu baku preselio sam kod časnih sestara. Časne su imale povjerenja u nas i imale su podrum u kojemu je bilo mračno i u kojemu su držale krumpir. Dan prije nestanka otac me pitao: ‘Sine, što ćemo?’. Odgovorio sam mu da su naši blizu i da ćemo brzo to riješiti. No na nesreću, na dan očeva nestanka u šest sati ujutro krenuo je pješački napad Kozaračke brigade. Moj tata je mislio da je došla naša vojska i izašao je iz podruma da ih pozdravi. Pred robnom kućom u Lipiku su ga uhvatili. Njega i ostale zarobljenike vukli su do Staklanskog puta, na samom ulazu u industrijsku zonu, tamo napravili sabirni logor i strpali ih na tavan. Rekli su im: ‘Ako vaši zapucaju, vi ste tu. Nemate kuda odavde’. Na kraju, kad su sve pokupili i očistili tu glavnu ulicu prema Lipiku, otjerali su ih prema željezničkoj stanici.
- Pitao sam i jednog danas pokojnog logoraša zna li gdje je nestao moj otac. Odgovarao bi mi da ne zna ništa, a ja bih ga sustavno ispitivao kako ne zna jer je bio zadnji s mojim tatom. Samo bi odmahivao glavom i govorio da se nije vratio. Kad su ih ispitali i isprebijali, dio njih strpali su u samohotke i odvezli put Gornjeg Čaglića. Navodno je i na Bijeloj stijeni bio sabirni logor, odakle su odvoženi za Staru Gradišku i Banju Luku, a dio je završio na Manjači. Što je prava istina, ne znam. Svi ti logoraši i danas se boje, od nečega strepe. I doktora Vladimira Solara, zatočenika logora Bučje, pitao sam o nestalom ocu. Rekao mi je: ‘Kume, ja sam prošao Bijelu stijenu i Kovačevac i Bučje i Staru Gradišku.
Tvog oca nisam nigdje vidio. Mora da je u međuvremenu negdje ubijen’ - kroz suze govori Dinko. Pokušavali su i preko hrvatskog i Međunarodnog Crvenog križa, odlazili na svaku razmjenu, no Josipu se izgubio svaki trag. Čak se poslije rata pojavio jedan Srbin i zamolio da mu nešto napravi.
Pitamo ga kakav je njegov otac bio čovjek i po čemu ga pamti. Zagleda se u daljinu, lice mu poprimi nježan izraz i govori:
- Moj otac je bio strašan čovjek. Jako obožavan. On ne bi otišao u birtiju nedjeljom prije mise da s tim četnicima ne bi popio konjak i popričao. Bio je postolar, ljudi su ga voljeli, bio je jako dobar majstor. Svi su mu nosili cipele na popravak. A sad nitko ništa ne zna. Sramota za reći. Znate, on je ipak bio moj otac. Kad kažeš majci: ‘Sin ti pije, sin ti karta’, ona kaže: ‘Neka, ali moj je’ - govori Dinko.
Još je jednom pozvao sve koji imaju bilo kakvu informaciju o njegovu nestalom ocu da se jave na anonimni telefon Ministarstva hrvatskih branitelja.
- Ako itko išta zna, neka se javi. Još ću ga i nagraditi. Samo da oca pokopam kako Bog zapovijeda. On je to zaslužio - završio je Dinko.