Velika vijest stiže za oboljele od dijabetesa tipa 2. Naime, HZZO je službeno potvrdio dolazak senzora za bezbolno mjerenje glukoze na osnovnu listu pomagala za osobe s dijabetesom tipa 2 na inteziviranoj terapiji s četiri i više doza inzulina. Na taj način senzori će im biti besplatni.
- Riječ je o senzorima koji umjesto bolnog vađenja krvi iz prsta sada bezbolno mjere glukozu, imaju alarme za visoke i niske šećere, a kompletni nalazi momentalno preko interneta mogu biti dostupni i liječnicima. Proizvođač najpopularnijih senzora u Hrvatskoj je značajno spustio njihovu cijenu prema HZZO-u. Zajedno s preporukama dijabetološke struke i traženjima udruga oboljelih od dijabetesa to je bio ključan argument HZZO-u da ovoj osjetljivoj, mahom radnoj populaciji, proširi prava na Život s manje boli. Dogovorena je sveukupno niža otkupna cijena što će značiti da će HZZO u prvoj godini ostvariti i određene uštede, a senzore će moći koristiti veći broj osoba s dijabetesom.
Logičan, odgovoran i transparentan potez HZZO-a te povećanje broja korisnika senzora u Hrvatskoj će dodatno potvrditi da je naše tržište zanimljivo svim proizvođačima ove moderne tehnologije - kazao je za 24sata Davor Skeledžija, hrvatski aktivist za prava osoba s dijabetesom i pokretač bloga nainzulinu.com.
Prije pet godina su zahvaljujući inicijativi "Za život s manje boli", podršci dijabetološke struke, senzori ušli u opću upotrebu kod osoba s tip 1 dijabetesom.
- HZZO ih je tada počeo financirati, a danas je pravo na senzore ostvarila i sljedeća grupacija osoba s dijabetesom. Osobama s tip 2 dijabetesom senzori su u ovom trenutku uistinu najpotrebniji - kazao je Skeledžija.
- Inicijativu HDED-HLZ-a podržala su još najmanje dva stručna društva u Hrvatskoj: Hrvatsko dijabetološko društvo i Hrvatsko društvo za dijabetes, te brojni eminentni dijabetolozi. Palicu su potom preuzela brojna udruženja osoba s dijabetesom te portal naInzulinu.com i nastavili kontinuirano zagovarati i argumentirati da se ovo veliko proširenje prava za osobe s dijabetesom uistinu i dogodi. HZZO je zbog brige za financijski proračun pristupio pregovorima s proizvođačem kako bi izborio što nižu cijenu i potom uz uvažavanje svih medicinskih argumenata potvrdio pravo na senzore i za dio osoba s tip 2 dijabetesom. Sad je Upravno Vijeće HZZO-a potvrdilo da će sve osobe na 4 i više doza inzulina, bez obzira na tip dijabetesa, ostvariti pravo na najpopularnije senzore u Hrvatskoj, a odluka stupa na snagu za 14 dana - kazao je Skeledžija te zahvalio HZZO-u na toj odluci.
Anela Novak, predsjednica HDED HLZ, istaknula je da je od sad osobama sa šećernom bolešću u Hrvatskoj dostupna skoro sva najnovija terapija i tehnologija, koja je uglavnom potpuno besplatna te se samo još neki lijekovi i modernija tehnologija moraju nadoplatiti.
- Na tome stvarno možemo zahvaliti HZZO-u koji je pokazao da ima sluha za osobe sa šećernom bolešću. Najnovijom odlukom HZZO-a, znatno će se olakšati život osobama koje boluju od dijabetesa tipa 2. Budući da su senzori skupa tehnologija, prvo su prije nekoliko godina odobreni tipu 1 šećerne bolesti koji su skloniji oscilacijama šećera. Snižavanjem cijene senzora, pet godina nakon njihovog dolaska, napokon će i osobe sa šećernom bolešću tip 2 koji su na 4 i više doza inzulina ostvariti pravo na senzore. Zašto to nije učinjeno do sada? Nevjerojatna je činjenica da u stvari ne znamo koliko u Hrvatskoj ima točno osoba sa šećernom bolešću, a još manje znamo koliko je osoba s tipom 1, a koliko s tipom 2. Administrativno se nerealno velikim prikazuje broj osiguranika sa šifrom E10-14, odnosno s dijagnozom ŠB, što ima bitne reperkusije na izradu nacionalne strategije zbrinjavanja ovih bolesnika. Tome u prilog govori procijenjeni broj od 500.000 osiguranika u RH koji imaju ŠB (svaka 6. odrasla osoba), koji se komunicira u javnom prostoru, što je u velikoj disproporciji s podacima za zemlje EU prema kojima svaka 11. odrasla osoba ima šećernu bolest - rekla je dr. Novak.