Vatrogasci se u srijedu bore da ugase ostatke šumskog požara u blizini Atene u kojemu je poginula jedna žena, zgrade su zapaljene, vatra je progutala šumu i tisuće ljudi natjerane su na evakuaciju.
Većina je vatrenih fronti popustila tri dana nakon što je šumski požar izbio, ali dužnosnici su upozorili da se ne treba opustiti. "Požar još uvijek traje. Još nije stavljen pod kontrolu", rekao je vatrogasni dužnosnik.
Državni inspektori počeli su procjenjivati oštećene zgrade dok se stanovnici vraćaju na svoja spaljena imanja, nadajući se da će pronaći neke stvari usred ruševina.
Stotine vatrogasaca uz pomoć 12 zrakoplova gase požar od nedjelje dok se iz šume u blizini grada Varnavasa, 35 km od glavnog grada, požar širio na sjeverno predgrađe Atene.
Grčki nacionalni opservatorij priopćio je da je požar oštetio oko 10.000 hektara zemlje. Uzrok požara još nije utvrđen.
U Grčkoj je do četvrtka na snazi visoki stupanj upozorenja na požar, a predviđa se da će temperature doseći 40 stupnjeva Celzijevih, što izaziva zabrinutost zbog mogućih novih požara. Šumski požari godinama su ljeti česti u Grčkoj, ali klimatske promjene donijele su toplije vrijeme i manje kiše, povećavajući rizik.
Zemlja, koja je nedavno pooštrila kazne za podmetanje požara, od svibnja se suočila s više od 3500 požara, što je povećanje od gotovo 50 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. kada je zabilježeno 2300 požara, rekao je glasnogovornik vlade Pavlos Marinakis.
Premijer Kiriakos Micotakis predsjedao je sastankom o najnovijem požaru u utorak navečer.
"Trudimo se poboljšati situaciju svake godine. Ali uvjeti samo postaju teži", rekao je ministrima prema riječima jednog vladina dužnosnika.
Nedjeljni se požar brzo proširio na nekoliko fronti dosegnuvši u roku od nekoliko sati obalno područje Nea Makri, povijesni grad Marathon i predgrađa na obroncima planine Penteli, koja se smatra jednim od posljednjih zelenih pluća Atene.
Žena je u ponedjeljak pronađena mrtva unutar zapaljene lokalne tvrtke u predgrađu Vrilissia, oko 10 km od središta Atene. Vlada je najavila naknade i mjere pomoći za one koji su pogođeni katastrofom.
Neki su stručnjaci rekli da se vatra uspjela tako brzo proširiti zbog fenomena koji se zove 'spotting', gdje vrtlozi vjetra prenose goruću tvar na velike udaljenosti. To je izazvalo stalno stvaranje novih fronti koje su se kasnije spajale.