Molim liječnika onkologa da se smiluje i dođe u bjelovarsku bolnicu. Njemu jednom lakše je doći k nama bolesnicima nego nama odlaziti u 80 kilometara udaljeni Zagreb.
To je jedan od vapaja bjelovarskih bolesnika oboljelih od raka. Žena (64) iz Daruvara prije četiri godine operirala je karcinom. Prošlog mjeseca trebala je doći na kontrolu u onkološku ambulantu u Bjelovaru, no rekli su joj da nema liječnika.
- Svaki odlazak u Zagreb i višesatno čekanje na pregled teško nam padaju. Uvijek nas netko mora voziti u Zagreb. Ne mogu ni zamisliti kako je onima koji nemaju člana obitelji koji će ih voziti. Izgubimo i cijeli dan da bismo obavili pregled. A nama je i sat čekanja napor - govori Daruvarka.
S kojim se teškoćama susreću pacijenti koji ovise o onkološkom pregledu, svjedoče i ostali. Da bi se obavile sve ostale pretrage prije dolaska kod onkologa, potrebna su i tri tjedna hodanja po bolnicama.
- Željela sam se upisati za pregled kod onkologa u Bjelovaru, ali mi je rečeno da ga nema. Nalazi zastarijevaju nakon mjesec dana, a lista čekanja na Rebru je do neba. Dok sam telefonski dobila termin, nalazi su postali bezvrijedni, a nokte sam poderala okrećući broj na Rebru. Mislim da je žalosno što se štedi na nama koji smo teško bolesni – požalila se Bjelovarka (76).
Misli da je za HZZO isplativije plaćanje liječnika koji bi dolazio u Bjelovar nego podmirenje silnih troškova puta u Zagreb za velik broj pacijenata. Dodaje da političari pričaju o novoj bolnici, a standard zdravstvenih usluga se iz godine u godinu smanjuje nauštrb najslabijih. Vjenceslav Putić jedan je od “sretnika“ koji je poslije Nove godine bio na kontroli kod onkologa koji je u Bjelovar dolazio iz Zagreba. Tad mu je liječnik kazao kako ne može više dolaziti zbog obveza prema matičnoj bolnici.
- Razumijem kako je pacijentima koji putuju. Sati čekanja i vožnja su maltretiranje teških bolesnika - kaže Vjenceslav Putić.
Zoran Seleš, sanacijski upravitelj bjelovarske bolnice, rekao je da suosjeća s pacijentima, ali da je bolnicu bez onkologa zatekao prije godinu i pol, kad je došao na mjesto ravnatelja. Odmah nakon što je istekao ugovor dvojici onkologa, iz bolnice su pronašli specijalista koji je voljan dolaziti iz Zagreba najmanje jednom tjedno i prije više od mjesec dana poslali ravnateljstvu KBC-a Rebro ugovor o suradnji, ali do jučer poslijepodne još nisu dobili nikakav odgovor. Seleš kaže da ne zna zašto ugovor stoji u ladici.