Tri su glisera izvučena iz mora, a plivaricu tek treba izvući iz pličine Ražanačke uvale. Tamo ih je 'pospremila' orkanska bura koja je posljednjih dana puhala podvelebitskim kanalom.
- Tri sata sam ronio i odmrsivao mrežu s jarbola plivarice kako bi je pripremio da je mogu izvaditi. Još preostaje otpetljavanje s jarbola na površini, a onda ćemo je vjerojatno dignuti s dna uz pomoć balona pa dotegliti do obale uz pomoć drugih brodova jer je dno pjeskovito pa je neće oštetiti. A onda će je uz pomoć bagera izvaditi van. No, kako će točno akcija spašavanja broda izgledati, odlučuje vlasnik broda - kazao nam je ronioc Frane Potočnjak (23).
Mještani ne suosjećaju previše s vlasnicima potopljenih plovila i kažu nam da se ne treba spavati dok bura puše nego se treba ustati i osigurati svoj brod. Kažu da je orkanska bura s udarima od 150 kilometara na sat bila najavljena, i da se prirodu treba poštivati, pogotovo kad je hirovita.
- Nije se dogodilo da ovako jaka bura puše posljednjih godina, a ljeti se nije dogodilo nikad. Ranije su puhale tako jake bure da bi nosile pršute i po 100 metara dalje od konobe u kojoj su se sušili - rekao nam je Nikola Kožul (76), bivši pomorac.
Načelnik općine Ražanac Nikola Miletić u ponedjeljak je bio na sastanku kako bi obavjestio mještane da predaju zahtjeve za odštetu na osnovu kojih će Općina zatražiti od Županije da proglasi elementarnu nepogodu.
- Šteta je ogromna. Nisu stradale samo brodice nego je jaka posolica uništila usjeve - kazao je Miletić te dodao da ni on ne pamti ovako jaku buru u srpnju.