Crne brojke preminulih i dalje se nastavljaju. Od ili s Covidom jučer je preminulo još 75 građana. 14 ih je bilo cijepljeno, od kojih je jedan oboljeli bio cijepljen s tri doze, a jedan s jednom. Od 37 preminulih starijih od 80 godina, čak 34 nije bilo cijepljeno niti jednom dozom, izvijestili su članovi Nacionalnog stožera na današnjoj konferenciji za medije. Od jučer je još 34 oboljelih stavljeno na respirator, od kojih 26 nije cijepljeno niti jednom dozom, istaknuo je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
Zabilježili smo 5460 novozaraženih od 13.771 testiranih. Na isti dan prije tjedan dana na 5626 testiranih detektirana su 2234 pozitivna, no treba podsjetiti da je tada dan ranije bio praznik. Na isti dan prije dva tjedna imali smo 6499 novozaraženih od 15.067 testiranih.
Kad gledamo prvih pet dana ovog tjedna u odnosu na isti period prošlog tjedna, imamo 10 posto više novozaraženih, istaknuo je Capak.
- Prvih pet dana ovog tjedna smo imali 24.095 novozaraženih, a prošlog tjedna 21.752, što znači da imamo 10 posto više - kazao je.
Najvišu incidenciju imaju Međimurska i Zagrebačka županija, a najnižu Istarska.
Nova odluka o ograničenju prelaska granice
Šef Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović kazao je da stiže nova odluka o ograničenju prelaska državne granice.
- S obzirom na pojavu nove varijante virusa, o kojoj u ovom trenutku nema puno podataka, ali ima potencijal da bude zaraznija i od delta varijante, donijet ćemo novu odluku o prelasku granice za dolaske iz nekih zemalja iz kojih će biti ili zabranjen ulaz ili će hrvatski državljani morati ići u 14-dnevnu karantenu uz obvezu testiranja. To se odnosi na dolaske iz smjera JAR-a, Bocvane, Hong Konga, Namibije, Zimbabvea, dijela južne Afrike - rekao je Božinović dodavši kako će danas objaviti odluku sa svim detaljima.
Trajanje Covid potvrda i mijenjanje kriterija na korona karti
Osvrnuo se i na najave Vijeća EU o trajanju Covid potvrda devet mjeseci nakon cijepljenja.
- Duljina trajanja Covid potvrde nakon primitka booster doze se još ispituje. Mi trenutno primjenjujemo godinu dana nakon booster doze zbog toga što još nije dovoljno ispitano koliko će ona držati imunitet. Znamo da imunitet prema najnovijim istraživanjima značajno pada pet-šest mjeseci nakon druge doze. Odluka o trajanju Covid potvrda na razini EU mijenjat će se, pretpostavljam, sredinom prosinca. Spominje se datum 16. prosinca - rekao je Božinović te istaknuo kako će se i u korona kartu, koju objavljuje ECDC, uvrstiti i razina procijepljenosti i prema tome određivati boja, odnosno rizičnost, određene zemlje.
- To će u praksi značiti vjerojatno ograničavanje putovanja u te zemlje. Tako da je to još jedan element o kojem ćemo morati voditi računa ubuduće - rekao je.
Na pitanje što to znači za ljude koji su se cijepili s dvije doze i imaju Covid potvrde koje sada vrijede godinu dana, Božinović je istaknuo kako misli da će se ostaviti period od tri mjeseca da se cijepe trećom dozom.
Što s onima koji su preboljeli i primili dvije doze, hoće li oni morati primiti još jednu zbog nove preporuke EU o trajanju Covid potvrda, pitali su novinari.
- Osoba koja je preboljela Covid i nakon toga se cijepila jednom dozom mogla je dobiti Covid potvrdu i prema europskim i prema hrvatskim pravilima, koja su malo šira. Ako se netko cijepio još jednom dozom, onda se računa da je osoba primila tri doze, jedna je preboljenje, prva doza se računa kao druga druga doza, a druga kao treća doza. U tom slučaju se izdaje potvrda na godinu dana. Ne znam kakav će biti konačan tekst europskih pravila, ali prema saznanjima koja imamo o imunitetu nakon preboljenja i dvije doze, mislim da bi trebala Covid potvrda trajati godinu dana - rekao je Capak dodavši da će se Hrvatska, ukoliko to bude obvezno, s pravilima EU.
O široj primjeni Covid potvrda u neke druge institucije, rekao je Božinović, za sada se ne razmišlja.
- Što se tiče Adventa, organizatori su u komunikaciji sa Stožerima. Znamo koje su mjere na snazi. Oni se održavaju na otvorenom i ukoliko se pridržavamo osnovnih mjera, onda bi se na taj način smanji rizik širenja korona virusa - rekao je.
Kada je riječ o Covid potvrdama, Božinović je naglasio da se QR kod na EU digitalnim potvrdama ne može falsificirati.
- Može se zlouporabiti na način da se osoba predstavi kao neka druga ili da bude fotokopija. Policija sve kontrolira i postupa. To je kazneno djelo i mogu se izreći i kazne koje su predviđene i do tri godine zatvora - rekao je.
Novi soj ima 30-ak različitih mutacija
Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Fran Mihaljević" vezano za novu varijantu virusa, koja se pojavila u Južnoj Africi i nekoliko zemalja, kazala je da se radi o 30-ak različitih mutacija.
- Zbog toga je izražena zabrinutost svih zemalja u svijetu, a WHO već priprema za danas nove sastanke. Taj veliki broj mutacija definitivno, pogotovo na spike proteinu, može utjecati na njegovo vezivanje na receptore i na uspješnost cjepiva i lijekova koji su razvijeni. Zato maksimalno brzo to treba ispitati - rekla je dodavši kako je za sada dobro što nema puno dokazanih slučajeva izvan Afrike niti u samoj Africi.
- Vjerujem da ćemo u sljedećim tjednima znati nešto više o tome - rekla je.
Capak se osvrnuo na prethodnu delta plus varijantu, mutaciju delta soja koja kola zadnjih nekoliko tjedana, istaknuvši kako smo od listopada do sada u Hrvatskoj detektirali samo sedam slučaja zaraze tim sojem, a da je dobro što u zadnje dvije pošiljke na sekvenciranje nije bilo nijednog slučaja.
- Slično je i u okruženju, pa nam se za sada čini kako ta delta plus varijanta nema toliki utjecaj na širenje zaraze - istaknuo je.
Govoreći o novoj varijanti iz Afrike, istaknuo je kako bi ona zbog raznih mutacija mogla imati puno veći potencijal za širenje zaraze, ali da je prerano govoriti o tome.
- Pitanje je i kako će se ta varijanta širiti iz Afrike, gdje je procijepljenost manja od 10 posto. Ovo što se probila u Hong Kong ne znači da će se dobro probijati u zemlje koje imaju veću procijepljenost nego što je to na jugu Afrike. Za sada je to sve što znamo, a najbolja mjera zaštite je da zabranimo stranim državljanima iz tih zemalja ulazak, a da naši idu u karantenu uz obavezno testiranje - istaknuo je Capak.
Zbrka oko izmjena Zakona
Novinari su članove Stožera pitali za izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, koje su upućene u e-savjetovanje, a u kojem stoji da sanitarni inspektori mogu narediti djelatnicima u profesionalnom riziku od oboljenja cijepljenje. Najprije je nastao muk jer članovi Stožera nisu znali tko će odgovoriti. Pa je ministar zdravstva Vili Beroš preuzeo riječ istaknuvši kako bi pravnici, koji su radili na izmjenama, bolje objasnili na što se sve izmjene odnose.
- Zakon je u e-savjetovanju, u prvom danu stiglo je više od 400 pitanja i prigovora, analizirat će se i dati odgovori na sva pitanja - rekao je Beroš.
Na ponovno pitanje što to znači da sanitarni inspektori mogu narediti cijepljenje i kome točno, uhvatili su se mobitela i čitanja.
- Mi smo tu stručnjaci koji se bavimo drugim segmentima. Ja kao neurokirurg nisam sudjelovao u izmjenama Zakona, to su radili pravnici i oni će vam najbolje odgovoriti na to pitanje - rekao je Beroš.
Božinović se nadovezao kako tijekom dana mogu odgovoriti na to pitanje jer sad nemaju tekst izmjena Zakona pred sobom i da se nisu pripremili na to.
- U redu, trebali smo i mi imati odgovor, no od jutra se bavimo drugim, hitnim stvarima. Zakon je u savjetovanju, odgovorit će se na svaku primjedbu na kraju savjetovanja - rekao je.
Pa se ponovno javio Beroš.
- Nismo mi Katica za sve, svatko od nas se bavi uskim segmentom svog posla i ne možemo pokrivati sve ono što je aktualno - rekao je.
Pitali smo ih nije li nevjerojatno da oni kao članovi Stožera, koji donose odluke i mjere, koji su sudjelovali na sastancima vezano za izmjene za ovog Zakona, ne znaju što piše u tim izmjenama Zakona, koji je već u javnom savjetovanju, Božinović je istaknuo kako se s time slaže.
- Ne možemo vam u ovom trenutku dati odgovor na to pitanje, ali, evo, došli smo sa dobrom namjerom da vas upoznamo s onim o čemu se trenutno vode ozbiljne rasprave i nismo očekivali da će se otvoriti rasprava o Zakonu - rekao je.
I tako su oni zbunjeno odgovarali, konzultirali se međusobno, pa onda i s nekim preko mobitela, a sve ustvari zbog toga što ministar zdravstva odmah na početku nije shvatio o čemu je riječ, očito, ne znajući što uopće od ranije piše u tom Zakonu. Da je to znao, odmah bi objasnio novinarima o čemu se radi i cijela zbrka ne bi ni nastala. Pa su tek kasnije shvatili što ih se pita i objasnili da ta odredba o mogućem naređenju cijepljenja stoji u Zakonu i prije epidemije.
- Vi pitate za nešto što je ranije u Zakonu, zato sam se i začudio. Postoji taj raniji članak prema kojem sanitarni inspektor može naložiti u pojedinim situacijama nekome cijepljenje, na primjer, poput hepatitisa zdravstvenim djelatnicima - objasnio je Beroš.
Pa je Božinović još jednom naglasio kako se ovim izmjenama ne uvodi mogućnost naređenja cijepljenja protiv Covida nego da se samo dodaju novi članci kojima se uvodi obveza predočenja Covid potvrda inspektorima.
Upitali smo Capaka što kao epidemiolog misli o prijedlogu ministra obrazovanja Radovana Fuchsa da djelatnici u obrazovnom sustavu ulaze na posao odmah po primanju prve doze bez da čekaju svoje EU digitalne Covid potvrde i bez testiranja.
- Ta inicijativa je došla u HZJZ i na Stožer, mi smo o tome razgovarali. Ako bi se takva odluka donijela za obrazovanje, onda bi se morala donijeti za sve ostale. No, razvoj imuniteta nakon prve doze ide prilično sporo i sasvim sigurno da to ne može biti prvi dan nakon cijepljenja. Mi smo to puštali za prelazak granice, to je drugo, u ovom slučaju je to nešto drugo jer je to ulaz u zatvoreni kolektiv i tu je rizik od širenja zaraze nešto veći. Nismo donijeli definitivnu odluku, razgovara se, no epidemiološki ne bi bilo dobro da to bude prvi dan od cijepljenja - rekao je.
Istaknuo je i kako se za sada ne razmatraju nove preporuke za odlazak cijepljenih u samoizolaciju nakon bliskog kontakta sa zaraženim.
U zdravstvu u proteklih dana osmero je odbilo testiranje
Što se tiče proširenog testiranja u zdravstvenom sustavu, odnosno da se testiraju i cijepljeni, Capak je naglasio kako se nidgje u svijetu ne testiraju cijepljeni zdravstveni djelatnici.
- Uzimamo u obzir sve okolnosti, zato potenciramo treću dozu. Testiranje nije apsolutni dokaz da netko nije kompromitiran bolešću. To je najslabija karika u lancu potvrđivanja sigurnosti jer postoji period inkubacije. Testiranje podržavamo, ali nije najbolje, jedino kombinacijom preboljenja, cijepljenja i testiranja možemo dati neku garanciju i to ne apsolutnu. Covid potvrde su odgovarajući alat u ovom trenutku, štite poglavito one koji se bune protiv njih, to je velika nepravda. U zdravstvu je od 52.367 djetalnika u bolnicama u proteklih tjedan dana testirano je njih 6885, od čega je 81 bio pozitivan, a osam djelatnika je odbilo testiranje - rekao je Beroš.
Procijepljenost djece je jako mala
- Procijepljenost djece u Hrvatskoj je vrlo mala. Od 12 do 14 godina je u svega nekoliko postotaka. U ovom trenutku nemamo doze cjepiva za djecu, naručili smo određene doze pedijatrijskih doza cjepiva, no to će biti tek u drugoj polovici 12. mjeseca - kazao je ravnatelj HZJZ-a.
Sasvim je jasno da cijepljene osobe manje prenose bolest nego necijepljene
Capak je naglasio kako sada imamo puno manje proboja zaraze u zdravstvenom sustavu nego prije pojave cjepiva.
- Pojavile su se informacije da cijepljeni jednako prenose zarazu kao necijepljeni. To nije istina, toga trebamo biti svjesni. Ako se neki znanstveni rad čita onda ga treba znati i protumačiti - kazao je Capak istaknuvši da je cjepivo bilo učinkovitije dok je kolala alfa varijanta.
- Dokazano je bilo da cijepljeni ne prenose virus ili puno, puno manje od necijepljenih. Kasnije se pojavila puno zaraznija delta varijanta, koja je to razbila, i cjepivo je sada puno manje učinkovito i osobe koje su cijepljenje mogu nositi virus na sluznici, ali osoba nije zarazna. Isto tako može i oboljeti i onda može prenositi virus ili može imati virus na sluznici, koji se amplificira i onda može prenositi virus. Ali to sve daleko manje kod cijepljenih. Dakle, osobe koje su cijepljenje mogu manje prenositi bolest. Dokazano je da na njihovoj sluznici vrlo brzo pada broj virusnih čestica, time pada i zaraznost. Puno brže se rješavaju virusa nego necijepljeni. Sasvim je jasno da cijepljene osobe manje prenose bolest nego necijepljene - poručio je naglasivši kako nijedno cjepivo nije 100 posto učinkovito te da ljudi i kod cijepljenja od drugih bolesti mogu širiti zarazu nakon cijepljenja ili sami mogu biti imuni.
- To su znanstvene činjenice. Neki radovi koji su objavljeni i koje ljudi jako vole citirati, zapravo govore o učinkovitosti prijenosa virusa kad je on prisutan na sluznici nosa kod cijepljenje i necijepljenje osobe. Tad možemo reći da se jednako prenosi i većina radova govori o tome - naglasio je.