Haaški sud je u srijedu potvrdio konačnu i pravomoćnu presudu šestorici političkih i vojnih vođa bosanskohercegovačkih Hrvata za teške zločine nad muslimanima u BiH 1993. i 1994. godine.
Međutim, šokantan čin Slobodana Praljka, koji je u sudnici popio otrov i nakon nekoliko sati preminuo, sve je potresao.
O presudi i šokantnom danu u studiju 24sata govorili su gosti Pero Kovačević, Praljkov prijatelj i pravni ekspert za haaški tribunal te pukovnik Ivica Pandža Orkan, Praljkov suborac iz Sunje.
Voditelji emisije bili su Igor Alborghetti i Merita Arslani, urednici tjednika i portala Express.
POGLEDAJTE EMISIJU UŽIVO:
- Zadnji put smo se čuli telefonski prošli tjedan i nismo pričali o predmetu. Praljak je djelovao snažno i poručio da neće prihvatiti ni ako mu smanje kaznu, ali potvrde da je ratni zločinac. Ovo je njegova poruka i haaškom sudu i Hrvatskoj zašto je to dopustila. Najcrnji mogući scenarij - započeo je Pero Kovačević.
Pukovnik Pandža Orkan otkrio je kako je upoznao Praljka i kakav zapovjednik je bio.
- Praljak je bio moj zapovjednik, upoznao sam ga prije 26 godina kad su domaći ljudi i dragovoljci branili Sunju. Sjećam se da me dočekao na skeli, bila je noć i magla. Bio je, reklo bi se danas, dobar menadžer i odličan zapovjednik. Prije našeg dolaska je ustrojio cjelokupni život u Sunji i okolici, takozvanom Sunjskom džepu. Odredio je liniju bunkera i sustav veza. Rekao bih - strog, pravedan i spasitelj Sunje. U proljeće 1992. nas 12 dragovoljno odlazimo u BiH, na područje Mostara. Od nas 12 devet je hrvatskih vojnika, dva Bošnjaka i jedan Srbin. Bi li general Praljak vodio tri nacionalnosti na teren da je takav kakvim ga se prikazuje? Ovo je tragedija hrvatske države i hrvatskog naroda. Mene ovo nije iznenadilo, znam da Praljak nije zločinac i da je preponosan. Današnjim činom je poslao poruku hrvatskoj vlasti i haaškom sudu - rekao je Pandža.
O pressici premijera Plenkovića Pandža je rekao:
- Plenković priča gluposti i nije učinio dovoljno za obranu Hrvata iz BiH. Danas vidimo rezultat - jedan mrtav i 111 godina robije ukupno. Što ne kaže da su na teritoriju RH formirane dvije brigade BiH? Jedna u Zagrebu, a druga u Rijeci. Što ne kaže da je 1991. na zapadnu Slavoniju izvršena agresija s teritorija BiH? Također, što ne kaže koliko je tisuća ozlijeđenih Bošnjaka liječeno u Hrvatskoj? O čemu priča? - pita se umirovljeni pukovnik HV-a.
Pero Kovačević se nadovezao:
- Ja sam još 2005. tražio da Hrvatska poduzme pravne, političke i diplomatske mjere, još prije uhićenja generala Gotovine. Hrvatska ne da je pomagala, nego čak i odmagala, za razliku od Srbije koja je pratila sva suđenja u Haagu. Sama činjenica da je Hrvatska još u doba Ive Sanadera proglasila Praljkove knjige 'šundom', dovoljno govori o odnosu prema našim generalima. Hrvatska jednostavno ništa nije učinila. Pun mi je kufer diplomatskih izraza i priča. Moj je uzor Izrael, koji je oduvijek sam pisao svoju povijest.
Na pitanje hoće li se nakon Praljkovog čina zaoštriti odnos muslimana i Hrvata u BiH, gosti su rekli:
- Ispast će da je Hrvatska jedina izvršila agresiju. To je ono što hrvatska vlast nije radila godinama, ni prva, ni druga ni treća. Nas neće biti, ali bit će naših unuka i praunuka, a ove presude našim generalima ostat će zapisane.
Zaključili su da je ovo tragedija hrvatske države i hrvatskog naroda.