Ruševna kuća Darija Žinića, sina sisačkog župana, nalazi se nekoliko stotina metara od sporne kuće u kojoj živi župan. Ima crvenu naljepnicu kao i mnoge druge kuće oštećene u potresu i slovo R. No problem je u tome što je ova kuća u ovakvom stanju bila i lani.
POGLEDAJTE VIDEO
Inženjer Josip Atalić pojasnio nam je kako je izgleda napravljena greška kad je preventivno stavljena naljepnica.
- Inače, kuće koje su već bile srušene od prije ne dobivaju crvene naljepnice. Ta je ulica obiđena neposredno nakon potresa. Naljepnica je stavljena preventivno, ali je u aplikaciji uneseno da je od prije oštećena i da je napuštena. Svi podaci iz aplikacije dostupni su svim službama, tako da s tim opisom ta nekretnina neće moći biti srušena o državnom trošku - rekao je jučer Atalić za 24sata.
No problem je i u tome što je na kući slovo R, kojom se označavaju kuće predviđene za rušenje, a Atalić je pojasnio da to njihovi inženjeri nisu napravili. Pitanje je - Tko je označio kuću?.
Statičar Krunoslav Komesar za N1 je upravo komentirao slučaj kuće Žinićeva sina te također potvrdio da se radilo o previdu statičara volontera. Kaže da se radilo o brojnim volonterima iz drugih dijelova Hrvatske, koji ne znaju tko je tko u Glini. Na pitanje kako na cijelom pogođenom području, osim ove ruševne kuće s crvenom naljepnicom ima i drugih takvih, dodao je i da će se na njihovu bazu vezati druge državne službe koje će potom odlučivati o tome što će se rušiti, a što ne, upravo iz tog razloga.3
Pogledajte video
'Majci su dali crnu vreću i zatvorili vrata'
Podsjetimo, jučer smo ekskluzivno razgovarali i sa suprugom pokojnog Jovana Paspalja, bivšeg vlasnika kuće u Runjaninovoj, u kojoj od 1995. godine živi Ivo Žinić.
- Kad je moja majka došla oko 1996. godine da zamoli gospođu Nenu, Ivinu suprugu, koju otprije jako dobro poznajemo, da joj preda neke stvari iz kuće, ona je otvorila vrata i rekla joj: ‘Čekaj tu na ulazu’. Donijela joj je jednu crnu vreću s tavana u kojoj su bile dječje diplome, štedne knjižice i ostali dokumenti, bacila joj je to na vrata i zatvorila. Nije je pustila u kuću - kaže nam gospođa Paspalj.
Obitelji Paspalj inicijalno je ponuđeno, kažu, 50 tisuća maraka, što su odbili, a gospođa Paspalj kaže da je i Žinić osobno nazvao i ponudio taj novac. Odbili su. Zatim im je država ponudila 80 tisuća maraka i to su prihvatili. Ugovor je, kažu, potpisan početkom 2000. godine.
Također, razgovarali smo s još jednim članom obitelji Paspalj.
Radomir Paspalj i pokojni Jovan bili su od dva brata djeca, prvi rođaci. Radomir (68) ostao je u Majskim Poljanama sa suprugom Radojkom.
Ispričao nam je da je njegov rođak bio imućan čovjek, inženjer u tadašnjoj glinskoj predionici. Obitelj je bila cijenjena u Glini.
Kaže da je Jovan otišao s obitelji iz straha.
- On nije bio u vojsci, nije nikada gledao tko je koje nacionalnosti. Imali su široki krug prijatelja i katolika i pravoslavaca. Nikad ni s kim ni ružnu riječ nisu progovorili. Jovan je bio jako vezan za kuću, dolazio je 20-ak puta, dok nije prošle godine preminuo. Njemu je sve to teško palo, obolio je nakon što je izgubio kuću. Tu tjeskobu, svu tu muku dugo je držao u sebi – kaže nam Radomir.