Kineski i hrvatski premijer Li Keqiang i Andrej Plenković u Banskim dvorima usvojili su zajedničku izjavu koja treba dati jasan smjer djelovanja svih resora, pojačati politički dijalog, unaprijediti gospodarsku suradnju i stvoriti preduvjete za daljnje investiranje te osobito povećati trgovinsku suradnju, izvijestio je Plenković. Naveo je da je godišnja trgovinska razmjena na razini milijardu eura, lani smo imali 250.000 kineskih turista u Hrvatskoj.
- Projekt izgradnje Pelješkog mosta za naše odnose označio je ključnu prekretnicu - rekao je Plenković navodeći da je ovim susretom otvorena mogućnost daljnje suradnje u području luka, željezničke infrastrukture, gospodarstva, digitalne tehnologije, znanosti, obrazovanja, poljoprivrede, financijskog sektora posebno sporta.
- Ovaj posjet je od prekretničkog značaja za odnose Hrvatske i Kine - ustvrdio je Plenković napominjući kako ovaj posjet kineskog premijera vidi kao veliku šansu za hrvatske izvoznike, poduzetnike i gospodarstvo u cjelini.
Dvije zemlje potpisale su šest sporazuma o suradnji u infrastrukturi, poljoprivredi, digitalnim tehnologijama, turizmu, znanosti i gospodarstvu. U Dubrovniku će sutra biti potpisano još četiri. Kineski premijer Keqiang ponovio je kako mu je iznimno drago što je posjetio Hrvatsku, lijepu zemlju s tisuću otoka napominjući kako je ovo njegov, ali i prvi posjet nekog kineskog premijera Hrvatskoj.
- Prijateljstvo između kineskog i hrvatskog naroda je tradicionalno i povijesno ukorijenjeno. Svi Kinezi znaju za Marka Pola koji je prvi povezao Istok i Zapad - kazao je.
Naveo je kako je na dar primio nogometnu loptu s potpisima reprezentativaca, koji su kaže relativno poznati u Kini.
- Čestitam i divimo se uspjesima hrvatskih nogometaša koje su postigli prošle godine na Svjetskom prvenstvu. Pouzdano mogu reći da je finale gledalo pola milijarde Kineza tako da imate najviše navijača u Kini, koji su većinom očekivali da će Hrvatska biti šampion. Kinezi nisu uspjeli u nogometu i nadali smo se da će hrvatski prijatelji ostvariti ono što mi nikada nismo - kazao je Li Keqiang i nasmijao prisutne u svečanoj dvorani Vlade.
- Naši razgovori su bili iskreni, prijateljski i plodonosni. Suglasni smo da u odnosima Kine i Europe te bilateralnim kanalima jačamo našu suradnju i razvijamo odnose te produbimo suradnju u izgradnji prometne infrastrukture s hrvatskom stranom. Što se tiče robne razmjene suglasili so se da ćemo uvoziti više hrvatskih proizvoda te poticati robnu razmjenu - kazao je kineski premijer.
Osvrnuo se i na večeru koju je po dolasku u Hrvatsku za njega organizirao premijer Plenković.
- Preporučio mi je hrvatske poljoprivredne proizvode. Uživao sam u hrani i naravno da svi Kinezi imaju istu želju - rekao je Li Keqiang koji očekuje da će se ovim posjetom odnosi Hrvatske i Kine dići na višu razinu.
Imao je poruku za hrvatsku stranu kada je riječ i kineskim turistima koji stižu u Hrvatsku:
- Naši dragi prijatelji iz Hrvatske, spremite više specijalnih turističkih proizvoda jer oni će to kupovati i nositi kući - zaključio je kineski premijer.