Hladnjak i zamrzivač postavite na što je moguće hladnijemu mjestu. Udaljite ih s izravne izloženosti suncu, odnosno od peći, radijatora i ostalih tijela koja zrače toplinu jer povećavaju temperaturu unutar hladnjaka, a time i potrebu za radom električnih komponenata hladnjaka.
Garaža, trijem, podrum i drugi negrijani prostori nisu pogodni za držanje hladnjaka i zamrzivača. Postaju neučinkoviti ako vanjska temperatura padne ispod 15 stupnjeva. U tom se slučaju povećava potrošnja električne energije ili može doći do prestanka rada kompresora i povećanja temperature unutar hladnjaka. Hladnjake i zamrzivače bez automatske funkcije odleđivanja treba obavezno redovito odleđivati.
Obratite pažnju pri kupovini
Temperatura u zamrzivaču treba biti oko -18 Celzijevih stupnjeva jer je to dovoljno za čuvanje namirnica. Zamrzivač također troši manje energije ako je pun nego kad je poluprazan, pa je važno da nije prevelik. U hladnjak nikad nemojte stavljati vruću hranu.
Temperatura hladnjaka treba biti od 5 do 7 stupnjeva, dok je sobna temperatura na 20 ili viša. Stoga ne otvarajte vrata prečesto i ne držite ih predugo otvorenima. Provjerite brtve na vratima i ako je potrebno zamijenite ih. Namjeravate li kupiti novi hladnjak, svakako obratite pozornost na energetski razred.