To je to što me zanima!

Ustavni sud: Monetizacija autocesta može ići po planu

Inicijativa 'Ne damo naše autoceste' zatražila je da Ustavni sud izda privremenu mjeru zabrane monetizacije do objave rezultata referenduma. Zahtjev je odbijen
Vidi originalni članak

Ustavni sud odbio je zahtjev referendumske inicijative "Ne damo naše autoceste" da do objave rezultata referenduma zabrani Vladi i Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture poduzimanje bilo kakvih koraka u postupku monetizacije, zaključivši kako ne postoje pretpostavke za postupanje Ustavnog suda.

Inicijativa je prikupila i u studenom Hrvatskom saboru predala više od 530.000 prikupljenih potpisa za raspisivanje referenduma protiv davanja hrvatskih autocesta u koncesiju, a od Ustavnog suda zatražili su izricanje privremene mjere zabrane koncesioniranja autocesta

Ustavni sud je to odbio. Zaključio je da ne postoje pretpostavke za postupanje Ustavnog suda vezano "za donošenje rješenja o određivanju privremene mjere Vladi RH i Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture" od 27. studenoga 2014. Ustavni suci tumače kako im je ustavna zadaća nadzirati ustavnost referenduma sve do formalnog okončanja referendumskog postupka čak i onda kada Sabor to od njega ne zatraži. 

Ističu, međutim, da s obzirom na ulogu Sabora kao najvišeg zakonodavnog tijela, takve ovlasti Ustavni sud može koristiti samo iznimno, kad utvrdi takvu formalnu ili materijalnu protuustavnost referendumskog pitanja ili tako tešku proceduralnu pogrešku koja prijeti narušavanjem strukturalnih obilježja hrvatske ustavne države, uključujući najviše vrednote ustavnog poretka.

- Ustavni sud utvrđuje da u konkretnom slučaju ne postoje iznimne okolnosti zbog kojih bi se smio koristiti svojim općim nadzornim ovlastima prije no što postupak u Hrvatskom saboru bude okončan, bilo postupanjem Hrvatskog sabora na temelju članka 95. Ustavnog zakona ili njegovim postupanjem na temelju članka 9. Zakona o referendumu. Iz navedenih razloga, ne postoje pretpostavke za postupanje Ustavnog suda u povodu podneska predlagatelja - stoji u obrazloženju odluke Ustavnog suda.

Idi na 24sata

Komentari 23

  • centarfor 13.01.2015.

    I ustavni sud je protiv naroda. Stančiću, ja se nadam, da ćeš, ukoliko se ovo nastavi organizirati generalni štrajk.

  • mrzovoljni 13.01.2015.

    Naš sveljubljeni vrhovni vođa probudio se danas veoma nezadovoljan jer tamo neka grupica nezadovoljnika želi zaustaviti monetizaciju autocesta. Zašto ti nepismeni rajovci tamo galame ? Zar nezna ju da ja stvaram radna mjesta - evo primjera T-com morao sam ga prodati kako bi osigurao radno mjesto g. M i on sad ima lijepo radno vrijeme klisne kad oče.Osim toga mnogi se više ne moraju dizati rano ujutro kako bi išli na posao. Ma zamislite ta izmučena lica koja svako jutro idu raditi i mučiti se, zar im ovako nije lijepo - uvijek odmorni.Dođe čovjeku da im vrati radna mjesta pe nek se muče ali neču . To je moj narod i ja kao svevladar brinem o njima. Kao ono kad sam im preko onog kako se zvaše ???? a da slavkec uve fiskalizaciju i na taj način uve proizvodnju papira i što sad !!!! Eto žale se da im taj papir nije dosta za jednokratnu upotrebu u wc-u pa neka ga lijepo operu i ponovo koriste (ma što sam genijalan) . A ono s novim autima cijeli vlak je ima posla i jedna tvornica i oni se žale, jadan ja nemogu me razumjeti . Uh kako je ovo razmišljanje teško , a da ja malo skoknem do Amerike na jedan odmor u Las Wegasu pa valjda i ja imam pravo na godišnji ?

  • 13.01.2015.

    Nevjerovatno. U demokratskoj državi zadnju bi riječ morao imai narod. Demos. Ovo je zavrzlama u kojoj više nikom ništa nije jasno. Nitko ne može biti protiv volje naroda, ako su inicijatori skupili dovoljan broj potpisa, zbog čega referendum nije već raspisan i proveden? Tko se protivi volji naroda u ovom slučaju? Ustavni je sud donio pogrešno mišljenje o inicijativi gospođe Markić temeljen na netočnom broju birača, nije povukao svoje mišljenje. Kao, uvjetno rečeno, "četvrti stup vlasti" samostalan i odjeljen od ostala 3, i ustavni sud je u zaštiti pa i službi naroda koji ga plaća. Gdje na narod i njegovo pravo na konačno odlučivanje u ovoj priči?

Komentiraj...
Vidi sve komentare