To je to što me zanima!

Ustavni sud donio odluku: Kosor može dalje 'haračiti'

Predsjednik Mesić, koji je i sam zatražio ocjenu ustavnosti zakona, kaže da ne osjeća poraz, te da je ovo dokaz da pravna država funkcionira
Vidi originalni članak

Ovo je dokaz da Hrvatska funkcionira kao pravna država, rekao je predsjednik Stjepan Mesić i dodao kako uvažava odluku Ustavnog suda koji je u utorak odbio Zahtjev za ocjenom suglasnosti s Ustavom i nije prihvatio prijedloge za pokretanje postupka ocjene ustavnosti zakona. Budući da je i sam poslalo prijedlog za ocjenu ustavnosti kriznog poreza, novinari su ga upitali osjeća li se poraženo odlukom Ustavnog suda.
- Ne, zašto bi osjećao poraz. Ustavni sud je ovako odlučio i ja uvijek uvažavam institucije - rekao je Mesić. Objasnio je kako je smatrao da 'harač' nije najbolji način oporezivanja te da oni koji ostvaruju daleko veće prihode trebaju više sudjelovati u kriznom porezu.

SAMO SU DVA SUCA BILA PROTIV
Od ukupno 13 sudaca Ustavnog suda, 11 ih je glasovalo da je krizni porez u suglasnosti sa 14. točkom Ustava. Jedino su Mato Arlović i Ivan Matija bili protiv. Stoga je Sud odbio Zahtjev za ocjenom suglasnosti s Ustavom i nije prihvatio prijedloge za pokretanje postupka ocjene ustavnosti zakona. Takvih prijedloga građana pristiglo je na sud čak 80.000. Sud je odlučio da je Vlada dužna do 30. prosinca 2010. pratiti stanje i ispitivati postojanje potrebe za "haračem". U slučaju da se poboljša gospodarska situacija u zemlji Vlada je dužna predložiti njegovo ukidanje i prije.
- Zakon u pojedinostima ima vrlo slabih rješenja i da naknadno nisu ispravili propuste bio bi neustavan. Ubiranje poreza prihvatljivo je samo dok traje kriza, a to je Ustavni sud utvrdio izricanjem presude - rekla je predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec. Mato Arlović kazao je kako smatra da Zakon nije ustavan što misle i eksperti s kojima su se konzultirali.
- Stope se ne mogu odrediti volonterski i više pogađaju siromašan sloj - rekao je Arlović i dodao da pitanje socijalne pravde nije postignuto Zakonom. Istaknuo je primjer građana koji više puta mjesečno prime manje od 3000 kuna i ne plaćaju porez, dok oni koji dobivaju samo 3000 kuna plaćaju porez. Ivan Matija smatra da se Zakon na pravedan način mogao ostvariti samo da se harač uzima od bruto iznosa, a ne od neto iznosa.
- Ovce se ravnomjerno strižu, a ne gule se - zaključio je Matija. Podsjećamo, od 1. kolovoza do kraja 2010. krizni porez oporezuje plaće, mirovine i primitke od 3000 do 6000 kuna s dva posto, a iznad 6000 s četiri posto. Primanja do 3000 kuna se ne oporezuju. Porez je na snazi od kolovoza 2009.

ČLANAK 14. USTAVA: SVI SU PRED ZAKONOM JEDNAKI
Članak 14. Ustava kaže da svatko u Republici Hrvatskoj ima prava i slobode, neovisno o njegovoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama. Svi su pred zakonom jednaki.

KOSOR: MOLIM DA KRIZNI POREZ VIŠE NE NAZIVATE HARAČ

Premijerka Jadranka Kosor nije htjela komentirati odluku Ustavnoga suda. Napomenula je samo kako će, ako to prilike dopuste, ukinuti barem jednu poreznu stopu. Također je zamolila da se krizni porez u medijima više ne naziva harač.

Idi na 24sata

Komentari 80

  • brangelina 18.11.2009.

    pa kad se i oni deeeeeebelo okoriste sa tim....

  • crnilabud 17.11.2009.

    CASIO:::nemora značiti akje skupil najviše potpisa da bude precednik!!

  • crnilabud 17.11.2009.

    ...ajmo dobri ljudi još malo pa 600 dobrića,hval,hvala!!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare