Hamas se vraća na tron u Gazi. The Jerusalem Post piše da je palestinska sunitsko-islamistička fundamentalistička organizacija primila tisuće novih boraca i da s Islamskim džihadom u ovom trenutku ima između 20 i 30.000 boraca.
Izrael umanjuje ove brojke i tvrdi da se radi o 12.000 boraca koji i dalje pružaju otpor IDF-u nakon godinu dana brutalnih borbi koje su ubile preko 45.000 ljudi, najviše civila.
Tel Aviv je ranije izvijestio da je ubio između 17 i 20.000 boraca Hamasa i Islamskog džihada. Jerusalem Post piše da je kroz zarobljeništvo tijekom rata prošlo više od 6000 stanovnika Gaze. Oko 4300 ih je u pritvoru, a ostali su pušteni nazad u Gazu.
Izrael nije uvjeren u istinitost tvrdnji oko 30.000 boraca. Na početku rata 2023. Hamas je imao 25.000 vojnika. Jedini način da nakon svih gubitaka Hamas sada ima isto vojnika kao i na početku rata ili čak i još više, znači da je islamistička grupa u potpunosti obnovila svoje redove novi borcima.
Druga opcija je da je Hamas 7. listopada 2023. imao 30 ili čak 40.000 boraca. Pojedini izvori u Izraelu tu brojku smatraju skroz realnom. To znači da Hamas u ovom trenutku ima kombinaciju starih prekaljenih boraca i novih regruta.
U lipnju prošle godine pojavila su se prva izvješća o velikom Hamasovom povratku. To je logičan slijed stvari s obzirom da je Izrael povukao većinu svojih snaga iz uništenog pojasa i preusmjerio ih prvo na Hezbolah, a sada na razne frakcije u Siriji.
Ako se brojke pokažu istinitima, to znači da je trenutno 9.000 Hamasovih boraca i 4.000 boraca Islamskog džihada podijeljeno između sjevera i juga Gaze, a između sedam i deset tisuća boraca raštrkano diljem pojasa Gaze.
Ove brojke izazivaju sumnju zato što je Tel Aviv u više navrata proglasio oslobođenje sjevera Gaze od Hamasa.
Što je Islamski džihad?
Pokret islamskog džihada u Palestini ili jednostavnije Palestinski Islamski džihad je paravojna organizacija osnovana 1981. godine. Iako je u sjeni puno poznatijeg Hamasa, Islamski džihad sudjeluje od početka u brutalnim borbama.
Organizacija je nastala kao ogranak Muslimanskog bratstva, s veliki ideološkim utjecajem iz Iranske revolucije koja se dogodila dvije godine ranije, 1979. Članica je Saveza palestinskih snaga kojeg čini osam vojnih i paravojnih palestinskih organizacija i grupa koje ne žele prihvatiti Sporazum iz Osla.
Cilj Islamskog džihada je uspostava Palestine kao nezavisne i međunarodno priznate države. Kao i brojni drugi fundamentalisti, grupa se zalaže za uništenje Izraela i odbija pod svaku cijenu dvodržavno rješenje.
Tradicionalno grupu financiraju Sirija i Hezbolah, a od 2014. i Iran koji svoju vanjsku politiku temelji na izgradnji saveza s brojnim raznoraznim paravojskama od Iraka do Sredozemnog mora. Za razliku od Hamasa, osim u Gazi, Islamski džihad je aktivan i u Zapadnoj obali.
Modus operandi im je isti kao i poznatijem Hamasu. Borba uključuje masovne pucnjave, terorističke napade i lansiranje projektila na Izrael. Islamski džihad ponekad djeluje u koordinaciji s HAMAS-om.
Ipak, dvije najveće skupine u Gazi su ponekad imale svoje razmirice zbog Hamasovog pristupa prema Izraelu, piše Counter Terrorism Guide.
Trenutačni vođa grupe je Ziad al-Nakhalah