Potpredsjednik vlade Davor Božinović i načelnik Uprave za granicu MUP-a Zoran Ničeno najavili su konferenciju za novinare na kojoj će biti riječ o letovima s migrantima.
POGLEDAJTE VIDEO
- Vezano za vaše upite a i objavljene članke, Njemačka je u ovoj godini Hrvatskoj najavila 1519 osoba u povratku, a vratilo se njih 401. S njemačkom stranom imamo dogovor do kraja godine povratak još 183 osobe - kaže Božinović.
- To su brojke koje su operativno dogovorene s njemačkom stranom, a ove brojke koje se stavljaju u naslov je nešto što je svjedočanstvo nefunkcioniranja uredbe Dublin III o povratcima tražitelja pravne zaštite - rekao je Božinović te dodao kako je ta uredba pisana za neke druge okolnosti i neka druga vremena.
- Od početka migrantske krize u Hrvatsku se vratilo, uključujući i podatke od ove godine, sve skupa oko 3500 osoba. Ove godine do 30. rujna u Hrvatsku se vratilo 1157 osoba, a od toga čarter letovima oko 70 posto. Kad govorimo o tome treba napomenuti da smo ove godine 6958 osoba vratili iz RH kroz sustav readmisija sa susjednim državama - rekao je Božinović.
Kazao je da je policija ove godine uhvatila gotovo 300 krijumčara.
Ističe da manji broj dolazi avionima kao turisti u Sarajevo ili Beograd i onda dolaze blizu granice te pokušavaju organizirati svoj ilegalni prelazak u Hrvatsku, dok je za puno veći broj migranata neka druga država bila prva EU zemlja u koju su ušli.
POGLEDAJTE VIDEO:
Hrvatska nije 'hot spot'
- Prema tome, kada vidite i taj omjer vidi se ta razlika. Znam da je ova tema malo komplicirana, komplicira je upravo činjenica da s jedne strane imamo propise koji su na snazi i imamo stvarnost na terenu koja je takva da smo mi koordiniranim postupanjem na vanjskoj granici RH stvorili sustav po kojem Hrvatska niti je, niti će postati, niti može postati bilo kakav hot-spot - rekao je Božinović.
Kakav je plan države za sve te ljude?
- Imamo planove, oni se razlikuju po kategorijama pritiska. Taj broj će ovisiti na kraju koliko smo efikasni na vanjskoj granici. Ove godine smo spustili broj nezakonitih prelazaka granice za gotovo 60 posto u odnosu na godinu ranije - rekao je Božinović.
Što se događa s tih 400-tinjak ljudi koji su se vratili avionima?
- Mi, ako je jasno da je Hrvatska prva EU zemlje u koju se ušli, takve zahtjeve prihvaćamo. Nakon što slete da im se mogućnost da odu u prihvatni centar Porin, eventualno podnesu novi zahtjev za azilom. Oni imaju punu slobodu kretanja. To je obično jedini kontakt koji imamo s njima - izjavio je Božinović.
Na pitanje o porijeklu migranata, Božinović je naveo da su to pretežno mlađi muškarci iz Sirije i Afganistana, ali je dodao kako su zabilježeni i slučajevi migranata iz Kine, Rusije i drugih zemalja
Kazao je da se osobe koje potencijalno ugrožavaju javnu ili nacionalnu sigurnost, uključujući one osumnjičene za ekstremističko djelovanje, smještaju u Ježevo, gdje ostaju zatvorene do završetka postupka vezanog uz azil.