To je to što me zanima!

Uskoro se kreće s novim sustavom naplate otpada u Zagrebu: Evo kako će izgledati

To je kao da vas pitaju zašto prepaid bon košta 100 kuna, a radi se o plastičnoj kartici. To je zato što usluga košta 100 kuna, tako je i ovdje, usluga košta dvije kune za 10 litara odvoza miješanog otpada, rekli su
Vidi originalni članak

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i predstavnici Čistoće danas su predstavili novi sustav naplate odvoza otpada u Zagrebu koji kreće od 1. listopada.

- Konačno će, prvi put u povijesti, ljudi u Zagrebu moći plaćati uslugu tako da oni koji odvajaju otpad plaćaju manje. To je pravedan model - rekao je Tomašević na konferenciji za medije.

Cijene će se, kako je rekao, dijeliti na dvije stavke - fiksnu i varijabilnu. 

- Fiksni ostaje jednak za sve bez obzira na to koliko odvajaju, a varijabilni pokriva upravo količinu odloženog. Zagreb je jedini veliki grad u Hrvatskoj koji ide u ovakvu radikalnu varijantu i odlučili smo se za vrećice koje će se od sredine rujna moći kupiti na 500 mjesta u Zagrebu - rekao je Tomašević.

- Građani će plaćati fiksni dio 45 kuna, a varijabilni dio je u vrećicama. Miješani komunalni otpad moći će se odlagati isključivo u vrećicama - rekao je Tomašević.

Vrećice će biti od 10, 20 i 40 litara.

- Nakon javne rasprave odlučili smo se i na vrećicu od 10 litara. Cijena vrećice od 10 litara bit će dvije kune. 8 kuna dat ćete za 40 litara i 4 kune za vrećicu od 20 litara. Cijene ostaju iste kao što smo i najavili - rekao je Tomašević.

- Plaćat će se usluga kroz službenu vrećicu. To je kao da vas pitaju zašto prepaid bon košta 100 kuna, a radi se o plastičnoj kartici. To je zato što usluga košta 100 kuna, tako je i ovdje, usluga košta dvije kune za 10 litara odvoza miješanog otpada - pojasnio je.

- Cilj ovog sustava je da imamo što čišći grad i maknemo spremnike s javnih površina, da Zagreb ne bude kantograd - rekao je Tomašević.

- Ugovorne kazne za kućanstva iznose 500 kuna po korisniku i prekršaju, a 1000 po korisniku koji nije iz kategorije kućanstvo - poručili su iz Čistoće.

- Pomoću komunalnih redara ćemo pokušati odgovoriti individualnu odgovornost, no ako to ne možemo, bit će zajednička kazna. Naravno da ćemo na početku davati upozorenja, ali morat ćemo, da bi sustav zaživio, davati kazne. Postoje načini da sami utvrdimo pojedinačnu odgovornost. Zapošljavamo i nove komunalne redare - rekao je Tomešvić.

Idi na 24sata

Komentari 116

  • 05.09.2022.

    Evo bacih se malo u klakulaciju. Do sada sam plaćao nepunih 100 KN. Maksimalno recikliram. U prosjeku bacam vrećicu od 10 litara otpada. Dobro, mogla bi biti i punija, ali tada ju je teško svezati. Ukratko, ako budem dnevno bacao po jednu takvu vrećicu to je cca 60-62 KN mjesečno + paušal 45 KN iznosi 105-107 KN. Toliko o tome da će odvoz biti jeftiniji za one koji više recikliraju. Hajde da je paušal 20-ak KN, ali 45, ma dajte najte. Fakat je moj pokojni profa iz matematike dobro govorio da neke treba pred zid i š,ajserom, trrrt.

  • VANZEMULJAC 04.09.2022.

    Evo lijep je dan i odite malo do Jakuševac i uvjerite se kako se kompost radi,60,70%plastike i koje čega ostatak drva kaj su se mogla iskoristiti u toplinsku energiju.

  • hrvatisuglupnarod 03.09.2022.

    U kontejner za MJESOVITI otpad ne mozes baciti vrecicu iz recimo konzuma?? A gdje da je bacim, na cestu? Kipim sladoled i omot da bacim gdje na ulicu?? Moze!Gdje su vam kante za smece ili ti kosevi za smece po parkovima u zagrebu?? Sve ste ih maknuli, ok imat cete smece po ulicama.

Komentiraj...
Vidi sve komentare