Ako moj predmet zaista padne i na višem sudu, niti jedan zviždač u Hrvatskoj neće biti zaštićen, kaže nam Adrijana Cvrtila iz Kutine. Ona je prijavila zlouporabe i uhljebljivanje u kutinskoj Eko Moslavini, a Uskok je nakon toga optužio gradonačelnika Zlatka Babića, tadašnjeg čelnika gradskog vijeća Davora Kljakića i dvojicu vijećnika.
Cvrtila je nakon toga smijenjena s mjesta direktorice, a niže radno mjesto na koje je trebala biti vraćena kao zaposlenica tvrtke je ukinuto. Babić je još na funkciji, a Kljakić je još u vijeću, ona je nezaposlena.
Cvrtila je tužila Eko Moslavinu pozivajući se na Zakon o prijaviteljima nepravilnosti, koji kaže da se zviždačima ne smije osvećivati tako da im se smanjuje plaća, daje otkaz i sl. Ali Općinski sud u Kutini nije prihvatio njenu tužbu. Cvrtila, koja je nezaposlena, još mora platiti i gotovo 3000 eura troškova.
- Kao prvo, sud mi nije priznao status prijavitelja nepravilnosti, navodeći da ja nisam izvršila niti unutarnje, da sam vanjsko prijavljivanje nepravilnosti izvršila nepravilno, te da nisam imala pravo na javno razotkrivanje nepravilnost. Ništa od toga nije točno. Spisu suda priložen je kompletan spis Pučkog pravobranitelja iz kojeg je vidljivo da je Pučki pravobranitelj primio moju prijavu, kvalificirao je kao prijavu nepravilnosti, te mi pružio zaštitu. Što se tiče javnog razotkrivanje nepravilnosti, sud je u potpunosti zanemario odredbe Direktive Eu i vijeća o zaštiti osoba koje prijavljuju nepravilnosti, a prema kojim odredbama sam ja i to neovisno o vanjskom ili unutarnjem prijavljivanju, imala puno pravo u konkretnom slučaju izaći u medije i javno razotkriti korupciju i kriminal koji se događao u javnoj tvrtki – kaže nakon presude Cvrtila.
Po sudu, trebala je prijaviti u tvrtki nepravilnosti. Međutim, kako smo ekstenzivno pisali, Eko-Moslavina je potpuno premrežena stranačkim kadrovima. Tako da je osoba zadužena za prijavu nepravilnosti i potpredsjednica HSLS-a, a predsjednik kutinskog HSLS-a je tad bio upravo Davor Kljakić protiv kojeg je Cvrtila i podnosila prijavu. Dakle, iako je Pučka pravobraniteljica prihvatila njenu prijavu, Uskok pokrenuo postupak, sud je zaključio da nije ispravno prijavila nepravilnosti!
Dodatno, ove godine je drugi sudac, Mirko Đukić, na Općinskom sudu u Sisku bez suđenja odbacio šest kaznenih prijava za klevetu koje je protiv Cvrtile podnio Zlatko Babić. On je na Cvrtilu primijenio Europsku direktivu kojom se štite "zviždači", odnosno prijavitelji nepravilnosti. Dakle, taj sud joj je neosporno priznao status zviždača i zaključio je da je mogla izaći u javnost sa svim nepravilnostima. Pojednostavljeno, sudac se pozvao na direktivu koja kaže da zviždači ne mogu snositi odgovornost za svoje javne istupe, odnosno biti gonjeni za klevetu, odavanje poslovnih tajni i slično ako je to način da ukažu na nepravilnosti i nezakonitosti.
Na kraju, Cvrtila kaže da je sud zanemario da je Eko Moslavina u kojoj je Zlatko Babić predstavnik većinskog vlasnika uopće nije dokazivao da prema njoj nije izvršena osveta kako bi trebao po zakonu. Zbog svega, Cvrtila će se žaliti Županijskom sudu i nada se da će njena žalba zbog svega navedenog biti usvojena. Inače, ako se, pravno shvaćanje suda iz Kutine primjeni i na ostale zviždače, jasno je da unatoč izmjenama zakona, zviždači neće biti zaštićeni.
- Nakon ove presude ispadam naivna i budala jer sam prijavila nepravilnosti. Koliko je to bilo osnovano, dokazuje i sudski potvrđena optužnica Uskoka. Ali unatoč zakonskoj zabrani osvete prema zviždačima, ja sam izgubila posao i sada živim od 300 eura sa Zavoda za zapošljavanje. A i ta naknada će uskoro isteći. Za platiti sudske troškove, trebala bi dići kredit – kaže Cvrtila.