USKOK je, kako javlja, nakon provedene istrage, pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv još 19 hrvatskih državljana zbog počinjenja kaznenog djela davanja mita.
Optužnicom se okrivljenici terete da su, u razdoblju od rujna do listopada 2021. u Zagrebu, iako su znali da nisu cijepljeni protiv Covida-19 i da stoga nemaju pravo na EU digitalnu COVID potvrdu, od posrednika zatražili da im kod osobe ovlaštene za upis cijepljenja u informacijski sustav Ministarstva zdravstva ishode upis cijepljenja kako bi pribavili navedenu potvrdu.
Nakon toga su posrednici od medicinske sestre zaposlene u Domu zdravlja Zagreb-Zapad zatražili da u informacijski sustav Ministarstva zdravstva neistinito upiše da su okrivljenici cijepljeni. Pritom su medicinskoj sestri predali osobne podatke okrivljenika i najmanje 100,00 eura koje su prethodno pribavili od njih. Medicinska sestra je zatim u informacijski sustav Ministarstva zdravstva neistinito upisala da su okrivljenici cijepljeni, na temelju kojih upisa su okrivljenicima neosnovano izdane EU digitalne COVID potvrde.
Preko 200 ljudi u aferi
Od ukupno 181 osobe, za sad je njih 16 priznalo krivnju i nagodilo se s tužiteljstvom. Trinaestoro je osuđeno na uvjetne kazne od šest mjeseci zatvora uz rok kušnje od dvije godine, a morali su platiti i po 100 eura troška sudskog postupka.
USKOK je sve otkrio kad je medicinska sestra prvi put uhićena zbog krivotvorenja podataka o cijepljenju. Tereti ju se da je od 17. svibnja do 15. studenoga 2021. godine unijela u sustav da je lažno cijepila 3531 osobe. Kako je u tom periodu bila na godišnjem odmoru, USKOK je posumnjao da je podatke unosila od kuće. Medicinska sestra je sve priznala, ali je negirala da je jedan od posrednika suvlasnik kluba u kojem se dogovarala razmjena podataka i novca s upisom u bazu cijepljenih. 'Kupci' su ubacivani u WhatsApp grupu s posrednicima koji su medicinskoj sestri dostavljali novac u kuverti.