Branko Lustig preminuo je 14., a na Krematoriju zagrebačkog Mirogoja posljednji je ispraćaj bio 25. studenog prošle godine. Filmskog producenta, velikana i dobitnika dvaju Oscara još nisu pokopali na mjestu u Aleji velikana.
Grad Zagreb obvezao se platiti spomenik i grobno mjesto
Potvrdila nam je to Brankova supruga Mirjana, koja još nema mjesto na kojem će zapaliti svijeću. Urna je na čuvanju u Gradskim grobljima Zagreb.
- A istina je, nemam kamo doći, ali ne bih htjela da sad ispadne nešto loše, ne bi tako ni Branko htio - pomirljivim je tonom govorila gospođa Mirjana.
Grad Zagreb obvezao se platiti grobno mjesto i spomenik. No kako je vrijeme išlo, a ništa se nije događalo, gospođa Lustig sama je platila grobno mjesto vjerujući kako će to ubrzati stvari.
Korona pa potres... Odužilo se
No nije se ništa ubrzalo, procedure su i dalje u tijeku.
- Da, ali ne bih sad od toga radila problem. U kontaktu sam s ljudima u Gradu i s Mirogoja, sve je pod kontrolom. Bilo bi vjerojatno sve ranije gotovo, ali prvo korona, pa i potres, sve su usporili. Pa ljudi nemaju krova nad glavom, u potresu su ostali bez kuća, prvo se te stvari trebaju riješiti - rekla je gospođa Lustig i nastavila:
- Dobila sam potvrdu da će sve uskoro riješiti i vjerujem u to.
Početkom rujna gradska skupština na prijedlog Milana Bandića donijela je odluku da će spomenik biti podignut, raspisan je natječaj za spomenik, a sve će Grad koštati 500.000 kuna, piše portal Net.hr.
Gospođa Lustig potvrdila je i da su joj rekli vratiti novac za grobno mjesto. Nada se da bi do Svih svetih sve moglo biti završeno. S Brankom je bila 50 godina...
- Nadam se da ću mu uskoro moći doći na grob, treba imati još malo strpljenja - kroz suze nam je govorila Mirjana.
Više je napravio od Kovačevića
Oskarovac je i počasni građanin Zagreba, za koji je učinio vrlo mnogo. Više od, primjerice, trenutačno pritvorenog i za teške zločine osumnjičenog Dragana Kovačevića, kojeg u Aleji velikana već za života čeka velebna grobnica.
“Počivao u miru” kod nas očito ne vrijedi, pa ni za one najveće od nas, u kakve Lustig sasvim sigurno spada. Rođen je u Osijeku 1932., a tijekom Drugog svjetskog rata kao dječak je bio zatočen u nacističkim koncentracijskim logorima Auschwitz i Bergen-Belsen. Iz njih je izašao s jedva 30 kilograma...
Lustig je prvi Hrvat koji je kao producent osvojio Oscara. Prvi 1993. za film “Schindlerova lista”, a drugi osam godina poslije za “Gladijatora”.